ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Намалената функция на щитовидната жлеза е много често срещано състояние, за съжаление. При него метаболизмът страда на много нива, като един от проблемите е свързан с наднорменото тегло. Много жени изпитват огромни трудности в контрола на теглото и отслабването заради нарушения баланс на хормоните на щитовидната жлеза, който влияе върху нормалната обмяна на веществата.
Тъй като щитовидната жлеза отговаря за всички метаболитни процеси, контролът на теглото е един от тях. Когато функцията на жлезата е намалена, склонността да се трупат излишни мазнини е повишена.
А колкото по-голямо е наднорменото тегло, толкова по-трудно става и контролирането на самите щитовидни хормони. Така се изпада в омагьосан кръг, който изглежда непостижим за преодоляване.
Не и ако знаете как правилно да се храните при намалена функция на щитовидната жлеза. Ето някои съвети за отслабване при подобно страдание.
Следенето на нивата на хормоните на щитовидната жлеза и контролирането на приема на добавено лечение е много важно, за да се овладее състоянието, а заедно с него и теглото. Приемът на точната доза хормон е ключово за балансирането на всички метаболитни и хормонални процеси в тялото.
Захарите и рафинираните въглехидрати причиняват допълнително възпаление в тъканите, което влияе силно негативно както на метаболизма, така и на функциите на щитовидната жлеза. От голямо значение е страдащите от понижена функция на щитовидната жлеза да се въздържат от консумация на захари и прости въглехидрати от неприродни източници.
За да намалите теглото си, направете протеините и зеленчуците приоритет в храненето. Ако те заемат централно място в менюто ви всеки ден, това ще ви помогне да редуцирате мазнините.
Зеленчуците са бедни на калории и захари, но същевременно богати на фибри и антиоксиданти, действащи противовъзпалително. Протеините дават много енергия и забавят усвояването на въглехидратите, което стимулира метаболизма и изграждането на мускулна маса.
Цинкът и селенът са много важни минерали за функциите на щитовидната жлеза. Те съдействат за усвояването на йода от храната, който елемент е жизненоважен за трансформацията на щитовидните хормони в активната им форма.
Богати на селен храни са ядките, скаридите, яйцата, бобовите, ракообразните, млякото, сардините, телешкото, пилешкото месо, риба тон, орехи, бразилски орехи.
Физическата активност е особено важна при намалена функция на щитовидната жлеза. Тя е важна във всички случаи и винаги е добре да се движите повече и да натоварвате мускулите си. Колкото по-стегната е мускулатурата, толкова по-лесно става намаляването на теглото и мастната тъкан.