ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Учените постоянно се опитват да определят последиците от интелигентните технологични устройства и постоянно излизат с нови доклади по темата.
Много собственици на смартфони се притесняват, че любимата им джаджа пречи на интелигентността им. Други пък се притесняват, че стават мързеливи и лениви, защото разчитат за всичко на нея, пише digital.bg.
Вярно е, че смартфоните могат да влияят негативно на мозъка ни, уменията ни и здравето ни, но има какво да направим по въпроса. Вижте тези 5 начина да сме съзнателни потребители на смартфони.
1. Инсталирайте на смартфона си само приложенията, от които наистина се нуждате
Apple, Google и Microsoft не спират да се хвалят с броя на приложенията, които може да намерите в онлайн магазините им. Но реално от колко приложения наистина имате нужда? Това е въпрос, на който само вие може да дадете отговор. Помислете и деинсталирайте приложенията, от които нямате нужда. По този начин не само ще освободите място за снимки и музика на смартфона си, но и няма да позволите на устройството си да ви пречи на взаимоотношенията с хората в реалния свят.
2. Инсталирайте само няколко игри на смартфона си
Игрите на вашия телефон са значително по-евтини от тези, които може да имате на конзолата или на компютъра си. Те също така не изискват закупуването на отделен хардуер. Но има уловка при мобилните игри, тъй като те са винаги с вас и можете да се забавлявате с тях във всяка една секунда, а това пречи на самоконтрола. Помислете за всички други неща, които бихте искали да правите, както и за хората, с които искате да бъдете.
3. Търсете да четете дълги статии и четете повече книги
С появата и разпространението на интернет технологията, нашата способност да задържаме вниманието си върху един единствен обект значително намалява. Хипервръзките се появяват навсякъде по интернет и ни насърчават да проучим нови сайтове. Това е причината нашият ум да се обучи на това за кратко време да сканира съдържанието на всяка страница, преди да скочи към следващата. Според едно проучване средната продължителност на задържане на вниманието се е променила от 12 секунди през 2000 година на 8 секунди през 2013 година. Ако продължаваме така няма изобщо да можем да се концентрираме върху едно нещо. Ето защо трябва да четете по-често книги, независимо дали са печатни издания, или електронни книги.
4. Не правете всичко на едно устройство
Не е добра идея да използвате всички възможно опции, които предлага смартофнът ви, независимо дали става въпрос за четене на книги, списания и вестници, за слушане на MP3 песни, за GPS, за правене на снимки, за гледане на телевизия, за игри, или като будилник, радио, или калкулатор.
Да, това изглежда логично и разумно от гледна точка на инвестицията в различни устройства, но помислете за себе си. Четенето на физическа книга, а след това играта с конзолата например, ви предлагат две коренно различни преживявания. За всяка една от тези дейности трябва да държите джаджата по различен начин и да промените начина, по който седите, а това може да ви натовари допълнително както психически, така и физически. По-добре е да имате опции да смените обстановката. По този начин ще се разсеете и ще намалите напрежението.
5. Не забравяйте къде сте и кой ви прави компания
Това е едно простичко правило щом сте на публично място. Вие никога не сте сами, така че не е разумно да се взирате в телефона си. Приятелите и колегите ви не искат да говорят с някой, който ги игнорира. Шофьорите и другите пешеходци не искат да си имат работа с хора, които не гледате къде вървят. А и който би искал да живее в красив свят, населен от хора, които предпочитат да го консумират само чрез екрана на преносимите си устройства?