ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Технологичните компании са готови на всичко, за да изградят в нас илюзията че техните продукти са всичко, от което имаме нужда в ежедневието си. Дали обаче всички технологични джаджи са магически и могат да подобрят живота ни във всяко едно отношение? Едва ли, защото живота ни в реалността е този който си заслужава усилията и парите, пише digital.bg.
Така или иначе обаче компаниите инвестират много време и ресурси, когато създават своите продукти. Те са под постоянен натиск от страна на конкурентите да представят нови и по-добри продукти, но реално в повечето случаи допълнителните екстри, които ни се предлагат не са ни нужни.
Има десетки примери за излишен лукс в технологичните продукти, но от PC Mag са свели своя избор до пет от тях, които според медията са най-актуални.

Съжаляваме дизайнера на Apple, Джон Айв, за всички безсънни нощи, изкарани в усъвършенстване на дизайна на iPhone, но хората не са маниаци на тази тема! Според доклад на NPD, 75 % от потребителите на смартфони заявяват, че не държат на дизайна, а на функционалността на смартфона си.
Повечето производители на смартфони обичат да подчертават големия брой мегапиксели на камерите вградени в смартфоните им. По-големият брой мегапиксели е важен само ако имате намерение да използвате кадрите за билбордове, например. Дадена снимка винаги ще се изобразява не с реалните си мегапиксели, а с тези на монитора. За обикновения потребител, който иска да създава качествени снимки, по-важни са качеството на лещите на камерата и нейния светлинен сензор.
Разбира се нямаме нищо против допълнителните пиксели, но имаме ли реално полза от тях? Човешкото око спира да разпознава отделните пиксели, ако плътността надхвърли 300ppi, докато последното поколение модели на водещите компании предлага осезаемо по-високи стойности. Другият важен момент е, че устройства с 400 или 500ppi са много по-скъпи, а тази разлика в цената невинаги е оправдава от качеството, което те предлагат. Високата резолюция на смартфоните обаче натоварва осезаемо и другите хардуерни компоненти като процесора и графичния чип, което води до забавянето на работата им.
Друго нещо, с което производителите много обичат да се хвалят е, че са успели да намалят с няколко милиметра дебелината на устройствата си. Разбира се, мобилните джаджи трябва да са леки, малки и удобни за пренасяне, но бихме се радвали повече на други подобрени, като например значително увеличаване живота на батерията.
Обществото определено не е готово за интернет на нещата. Идеята да живеем в интелигентни домове е вълнуваща и добра, но за съжаление хората излагат сигурността си на голям риск когато решават да свържат към интернет все повече джаджи от ежедневието си.


