8 причини защо приливът на адреналин е добър за тялото ви

ЧАС ПИК

8 причини защо приливът на адреналин е добър за тялото ви

7403
на 25.11.2015
8 причини защо приливът на адреналин е добър за тялото ви
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Обикновено сме свикнали да възприемаме стреса като нещо негативно, но неговите ефекти върху тялото не винаги са в наш ущърб, пише Mental Floss.

препоръчано

Когато организмът отдели хормони като кортизол и адреналин в кръвта, тялото ви навлиза в състояние на повишена физическа и умствена активност. Стига да не продължи прекалено дълго, този приток на енергия може да бъде нещо добро.

Ето как:
 

Когато тялото ви е пълно с адреналин, мозъкът е съсредоточен, фокусиран и може да се справя по-бързо с мисловни задачи. Учените сравняват този приток на енергия с изпиването на кафе.
 

Тъй като целта на адреналина е да подготви тялото ви за реакция срещу евентуална опасност, едно от последиците от покачването на нивото е промяната на зениците на очите. Когато те се разширят, зрението ви се подобрява, защото те пропускат повече светлина. Онези, които страдат от глаукома, пък могат да вземат синтезиран адреналин, за да се намали напрежението в окото.

Адреналинът "казва" на мускулите в тялото да се отпуснат, като това включва бронхиолите в белите дробове, което помага за по-лесното дишане. Ето защо страдащите от астма обикновено произвеждат повишено количество адреналин в телата си, а понякога получават допълнителни инжекции по време на пристъп.
 

Гледането на филм на ужасите може да ускори кръвното налягане. Защо тогава хората се наслаждават на подобни ситуации? Това състояние на възбуда често остава и след края на филма. Учените го наричат "процес на пренос на възбуда" и той засилва всички чувства, и добри, и лоши.
 

Първоначалният приток на адреналин в кръвта усилва борбата за оцеляване и желанието да останете живи, което притъпява възприемането на болката. Това не е естествено болкоуспокояващо средство, тъй като когато адреналинът спадне, ще я усетите с пълна сила. Въпреки това, по този начин се разсейва мозъка от това да се фокусира върху усещането за болка.
 

Хроничният стрес намалява енергията ви, но когато е в малки дози и за кратко, адреналинът има обратния ефект - да бъдеш в повишено състояние на духа може да засили дейността на имунната система. По начина, по който адреналинът подготвя останалите части на организма за "атаката", той засилва и способността да се борите с инфекции.
 

Притокът на адреналин гарантира временно повишение на физическата сила и реакциите, които помагат да надскочите нормалните ограничения на тялото си. Това е едно от обясненията защо световните рекорди се поставят на големи форуми като Олимпийските игри, а не в някое мазе.
 

Кратките притоци на адреналин не остават незабелязани от тялото ви на молекулярно ниво и то реагира като увеличава количеството антиоксиданти, циркулиращи в кръвта, които на свой ред се борят със свободните радикали, причиняващи стареене и повреди по кожата.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден
ПИК TV x
Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО) Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО)
ново
Днес: 29
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК