9% ДДС за вестниците е нахалство. Нали тъкмо им свалиха търговската отстъпка...
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Издатели, подбрани от Венелина Гочева ("24 часа"), утре ще се молят в кабинета на премиера да смъкне ДДС-то на вестниците на 9%. Като на книгите.
Да оставим настрана кои са тези издатели, как попадат в "селекцията" и защо точно те. Ние, издателите на "Ретро", един от най-тиражните седмичници (с доста по-висок тираж от "24 часа"), не сме сме поканени. Не са поканени и други издатели.
Някои очевидно са "по-приближени", други - не, но това не е най-важното.
Важното е, че 9% за вестници е нахалство.
Първо. Току-що държавата чрез "Български пощи", които стават основен дистрибутор на печата, намали търговската отстъпка от 36-38% на 25%. Това е сериозно глътка въздух за вестникарите, която ще ги закрепи - ако изданията им, разбира се, са конкурентоспособни и пазарът ги иска.
За да компенсира отстъпката, държавата ще налее в пощите над 20 милиона лева. Това е инвестиция, взета от джоба на данъкоплатците, за да се дотират общо-взето залязващите хартиени вестници.
Защото няма какво да се заблуждаваме - вестници вече почти никой не чете, тиражите и абонаментът са на земята. "24 часа" ежедневно излиза в между 12-15 000 бройки. Продава по-малко от половината.
А беше време, когато въртеше половин милион. Не толкова отдавна.
Второ. Няма как да приравняваме вестниците с книгите. На книгите - вярно, им намалят ДДС-то на 9%, но търговските отстъпки остават свръхвисоки - около 40%.
Къде са 25% за вестниците, къде - 40% за книгите? А истината е, че от перото "търговска отстъпка" може да се спести далеч повече, отколкото от ДДС.
Трето. Няма как да приравняваме вестниците с книгите и учебниците и по-чисто естетически съображения. В единия случай говорим за преходна стока, в другия - за непреходна. Все е слово, ама едното слово - простете, отдавна не прилича на нищо. В тази връзка аз, като издател и на книги, и на вестници, не смятам, че вестниците трябва да стъпят на един и същ пиедестал с книгите.
Четвърто. Десетки икономисти, включително и финансовия министър, вече се изказаха, че диференциран ДДС е грешка, която може да докара увеличение на корпоративния данък в бъдеще. От стабилен данъчен оазис с ясни ставки ще се превърнем в държава на преференциите.
Утре ще поискат и тия, после ония, накрая - третите. Къде ще му излезе краят?
Затова по-скромно! Няма смисъл да извиваме ръце от позицията на "велики издатели", каквито не сме.
Поне някой да ги четеше тези наши вестници, че да имаше смисъл...