91% от свършените през 2014 г. дела на Административния съд са приключили в срок
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През отчетната 2014 година общият брой на административните съдебни производства, подсъдни на Административен съд – Русе (първоинстанционни и касационни), е 1050бр., като 892 от тях са новообразувани, а останалите 158 са висящи.
Средно месечното постъпление (новообразувани дела) през 2014 г. е 74 броя. В сравнение с предходната 2013 година е констатирано значително намаляване на броя им, основно при касационните административнонаказателни дела.
От постъпилите за разглеждане 1050 дела, в края на отчетния период със съдебен акт са приключили 877 дела (84%). От тях 798 са приключили в срок до 3 месеца (91%), а 79 – над 3 месеца (9%).
Малко над 30% от общия брой свършени дела са приключили с прекратяване на производството, а основни причини за това са недопустимост на оспорването поради липса на годен за оспорване административен акт, липса на правен интерес или неотстраненинередовности на жалбата/исковата молба.
При осъществения инстанционен контрол близо 80% от съдебните актове на АдмС – Русе са потвърдени (от общо проверени 135 решения и определения, 106 са потвърдени, 23 – отменени/обезсилени изцяло, а 6 – отменени частично).
Действителната натовареност на съдиите по отношение на делата за разглеждане през 2014 г. е 12.96 бр., малко по-ниска в сравнение с предходната 2013 година.
През 2014 год. Административният съд утвърди и разшири практиката си да работи прозрачно и открито, в диалог с граждани, медии и институции. Оптимизира различни комуникационни инструменти, съобразени с потребностите и спецификата на потребителите на съдебна информация. Продължи усилията си за осигуряване на достъп до правосъдие за всички, както и на навременно и качествено обслужване на гражданите.
Приоритет в работата на съда през 2014 г. бе и насърчаването и създаването на условия за повишаване квалификацията на съдии и съдебни служители. Липсата на средства обаче препятства изпълнението на планирани обучения на място, свързани с конкретни казуси и проблеми. Магистратите и съдебните служители участваха в обучения, работни срещи и форуми за обмяна на опит, провеждани от различни институции или от професионалните организации на съдиите и съдебните служители без разход на средства от бюджета на съда.
За първи път Административен съд – Русе участва в Програмата за обмен на Европейската мрежа за съдебно обучение. В рамките на програмата двама съдии от АдмС – Русе посетиха съдилища и съдебни обучителни институции в Португалия и Испания, а 7 магистрати от пет европейски държави – Франция, Германия, Италия, Холандия и Полша гостуваха на съда. По време на 7-дневния стаж магистратите имаха възможност да се запознаят с българската правосъдна система, с функциите и компетенциите на съдебните институции на територията на град Русе, със спецификата на съдебните процедури и правни инструменти, с видовете правни спорове.
Съдът бе домакин и на двудневен регионален семинар на тема "Искови производства по ЗОДОВ. Искови производства по АПК". Лектори на семинара бяха Ваня Пунева и Таня Куцарова, съдии от Върховен административен съд.
Председателят на АдмС-Русе продължи работата си като представител на ВСС по проекта „Съдебни стандарти” на Европейската мрежа на съдебните съвети.
В условията на недостиг продължи контролът по спазване принципите на добро финансово управление и законосъобразност при разходване и управление на публичните средства чрез прилагане на утвърдени правила за финансово управление и контрол в АдмС-Русе, следствие на което разходите за издръжка са намалени с 31 % в сравнение с 2013 г.
Административен съд – Русе завърши бюджетната 2014 година без просрочени разходи и с неразплатени средства в ограничен размер.
В отговор на повишените обществени изисквания и съобразявайки се с нуждата от повече информация за работата на съда, в контекста на приетата от ВСС Комуникационна политика, през 2014 година Административен съд – Русе разшири практиката си да организира и провежда събития за повишаване правната култура и популяризиране работата на институцията.
Като част от добрите взаимоотношения с представителите на академичната общност, за поредна година съдът даде възможност на студенти от Юридическия факултет на Русенския университет „Ангел Кънчев” да се запознаят с особеностите на административното правораздаване. Срещите със студенти и ученици продължиха през годината по различни поводи, а в края на месец септември съдът организира кръгла маса, посветена на Международния ден на правото да знам, в която се включиха представители на младежки неправителствени организации, студенти и ученици от русенски професионални гимназии.Основната идея на инициативата бе да се предостави на младите хора информация за правораздавателните функции и компетенции на административния съд; за възможностите, чрез които всеки може да защити правата си срещу незаконосъобразните действия на държавата; за правото на всеки гражданин да получи бързо и качествено правосъдие.
В края на 2014 година Русенският университет връчи на съда „Сертификат да принос в развитието и утвърждаването на ползотворното сътрудничество в полза на качественото висше образование, перспективната професионална реализация на младите хора и просперитета на региона и страната“. Сертификатът бе връчен за дадената на съда изключително висока оценка и признание от ръководството и академичната общност на Русенския университет „Ангел Кънчев“ за ангажираността и социалната отговорност на АдмС – Русе.
На 16 април 2014 г. Административен съд – Русе организира Ден на отворените врати, посветен на 135-годишнината от приемането на Търновската конституция. Информационната кампания се осъществи за втора поредна година, а целта бе да се популяризира дейността на съда и повиши информираността на гражданите за работата и функциите на специализирания орган на съдебната власт. Във връзка с Деня на българската конституция в празничния ден бе прожектиран документалният филм „Патриархът на правото“ – разказ за живота и дейността на известния български юрист и бивш председател на Конституционния съд проф. Живко Сталев.
Административният съд бе съорганизатор и на тържествената церемония в Съдебната палата, посветена на 135-годишнината на Търновската конституция, която събра представители на цялата юридическа общност в гр. Русе. В рамките на събитието бе експонирана и тематична изложба на Държавна агенция „Архиви“ - снимки на първите ни законотворци, документи и оригинали на конституциите на България.
И през 2014 година съдът продължи проактивната си комуникация с представителите на медиите. В края на октомври съдът проведе традиционната си годишна среща-разговор с журналисти, отразяващи работата на съдебната система в гр. Русе. Дискусията бе с цел повишаване ефективността на комуникационния процес и прозрачността в дейността на административното правораздаване.