Техният брой е над 1 милион
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
По-голямата част от работодателите у нас избягват да наемат хора с увреждания и така те стават една от най-уязвимите групи на пазара на труда. Това заяви председателят на Асоциацията на хората с увреждания Минчо Коларски, цитиран от "Фокус".
„Самите работодатели смятат, че в условия на икономическа криза и безработица, е по-добре да не наемат хора с увреждания. Създава се един порочен кръг, от който излизане няма и от който страдат най-много хората с увреждания", коментира Коларски, добавяйки, че въпросът е комплексен и опира до много фактори като недостъпната среда, проблемите с транспорта и с комуникациите.
Според него 95% от хората с увреждания у нас нямат работа.
Средно в Европа хората с увреждания са около 16%, в България те са около 1 млн. души. "В това число са включени граждани с различни видове увреждания. Става въпрос не само за хора в инвалидни колички, а и за хора, които се нуждаят от някакво специално адаптиране в околната среда", подчерта Коларски.
Според него правителството трябва да започне политика, базирана на конвенцията за правата на хората с увреждания, като по този начин нещата да се решават комплексно и да има шанс за промяна в обществото за хората с увреждания.


