Bild: Западът заплашил да остави Украйна без ракети "Пейтриът" след атака по цел в Русия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Използването от Украйна на оръжията, доставено от нейните съюзници, за удари по цели в Русия, се превърна в най-дискутирания въпрос през последните дни.
Без такава възможност ВСУ не може да се защитава от артилерийски обстрел и въздушни нападения, извършвани от руска територия, нито да нанася удари по вражески войски, докато не преминат държавната граница, пише Bild.
Засега САЩ и Германия са против премахването на забраната по отношение на доставените от тях оръжия. Но негативните последици от от нея стаанаха очевидни след новата офанзива на руски войски в района на Харков, която започна на 10 май.
„От 6:00 до 15:00 часа руснаците изстрелваха от 6 до 12 артилерийски снаряда ВСЯКА минута. Всяка минута без почивка“, цитира „Билд“ текста на публикация в социалната мрежа на X украински войник, участващ в отбраната на Волчанск. — Цялата им артилерия е в Русия. Стрелят навсякъде и унищожават всичко: села, Волчанск гори. Но не можем да отвърнем на огъня от безопасно разстояние с артилерия, доставена от САЩ и други страни.“
Украйна също няма право да използва западна противовъздушна отбрана срещу руските самолети. Трябва да се изчака, докато бомбардировачите изстрелят крилатите си ракети и те стигнат украинска територия - едва тогава ВСУ може да използва "Пейтриът" или други ракети, за да се опита да прехване руските.
Според Bild обаче украинската армия поне веднъж е използвала американската система, доставена от Германия, без да се координира със западните си съюзници. И това е имало последствия. Според The New York Times, ракета "Пейтриът" е била използвана за сваляне на Ил-76 близо до Белгород в края на януари.
„Реакцията беше гневни призиви от Берлин и Вашингтон и заплахи за спиране на доставките на противовъздушни ракети, ако подобен инцидент се повтори“, разкрива германското издание.
Но през последните дни изглежда, че ледът се е счупил. На 27 май генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че Украйна трябва да може да използва доставени от Запада оръжия, за да нанася удари по „законни цели“ в Русия, тъй като това ще се счита за самоотбрана. Швеция се изказа в подкрепа на този подход. А ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел каза на 28 май, че ЕС ще обсъди премахването на забраната.
„Някои държави-членки на ЕС премахват ограниченията, което ще позволи на украинците. да отговорят на атаки от руска територия“, отбеляза той, но добави, че други страни може да имат опасения относно това.