ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Макар и не чак толкова масови, геймърските лаптопи са доста популярни. Това са устройства които освен за забавление, в много от случаите се използва и за работа, замествайки до някъде специализираните Mobile Work Station-и.
В това ревю обаче, екипът на Digital.bg ще наблегне на Game Play-ът за който е предназначен тестваният близо седмица от нас лаптоп. Вече го виждате на екраните си. Той е представител на една добра позната ни серия, с няколко популярни представителя с различни конфигурации.
Уважаеми любители на новите и интересни технологии - Lenovo Y50-70.
Първото нещо което ще ви направи впечатление в тази машина е нейният дизайн. Изцяло в стила който очакваме от един геймърски лаптоп - модерен, че дори и сякаш появил се от бъдещето. Характерното при това устройство е, че целият му корпус е метален. Горният капак притежава характерна текстура наподобяваща много, вплетени една в друга нишки. В ъглите над отварящият механизъм има характерно изкривяване, формата на което откриваме като мотив и на други места по шасито. Непосредствено до отварящата панта, която отбелязва здрав и стегнат ход, се намира част от охлаждането.
То има общо 8 решетки и до някъде наподобява геймърските лаптопи на Asus Republic of Gamers, но с лека модификация. Там асоциацията е със задницата на новите модели суперкари на Lamborghini, доколкото тук е по-скоро някой космически кораб или изтребител. В горната част на страничната периферна лайсна, също откриваме подобна ситна решетка, но този път с червена вътрешна част.
Когато отворим горният капак, забелязваме, че решеъката продължава и във вътрешното пространство, почти до централната панта. Както и сами вече сте се досетили - това са стерео говорителите. Те са дело на JBL и разполагат с Dolby Advanced Audio V2. При игра звука буквално ни обгръща, така че спокойно можем да констатираме, че нужда от външни колонки няма.
За това допълнително спомага наличието на още един басов говорител в долната част на лаптопа. Той визуално продължава линията на останалата част от охлаждането. Нека спрем погледа си за малко по-дълго време тук. Сигурно ви е направило впечатление, че при повечето тествани от нас лаптопи долната част е направена от коренно различен материал, спрямо горната. От гледна точка, че тя няма да се вижда, производителите там не залагат толкова много на дизайн. Не и при Y50-70 - тук имаме същата характерна текстура и симетрично изкривяване в краищата, както на капака. Повърхността отново е метал, който както знаем освен, че е красив, спомага и за много по-доброто охлаждане, особено при геймърска машина, къде хардуера е сериозен. За да си разкриете достъп до него, трябва да развиете общо 9 винта.
Така лесно можете да ъпгрейдвате. Екстра, характерна за високият клас преносими компютри. Говорейки за мобилност, не можем да не отбележим нещо любопитно. Когато разглеждаме геймърски лаптоп, ние сме свикнали пред нас да стои огромна и много масивна машина. Отваряйки за първи път кутията на Lenovo Y50-70 обаче, останахме приятно изненадани. Това е един изключително компактен преносим компютър с профил от едва 23.9мм. Като имайте предвид, че тази стойност измерваме в най-издадената му част. Теглото също е повече от впечатляващо - малко над 2кг и 200гр.
Като имайте предвид, че в тях влиза и не малка Lithium-Ion батерия с 54 Wh консумация на електроенергия. С нейна помощ при стандартна смесена работа, която не включва игри, постигаме резултат около 5 часа. При активен Game Play на тежки, популярни заглавия, капацитетът спада до час и половина.
По традиция за гймърските устройства, потребителят има възможност за избор между различни конфигурации. Централните процесори са представители на четвъртата генерация Intel Core i7 и i5. Те са съответно с моделни абревиатури 4210H 4700HQ, 4710HQ и 4720HQ. Най-мощният от трите i7-ци видяхме за първи път в началото на година. Той е 64-bit, с 6MB кеш. Всяко едно от четирите му физически ядра стандартно работи с тактова честота 2.6 GHz. Както знаем обаче при игра на по-тежки игри, автоматично се появява нуждата от повече мощност. Тогава на помощ идва технологията Hyper Treding на Intel. Тя позволява на CPU-то да получи оувърклок с моментен пик от 3.6 GHz.
Максималното количество SDRAM памет с което можете да поръчате конфигурацията си е 16GB PC3 DDR3L на 1600 MHz. При вградената памет също има избор за различни варианти, като най-удачният е този който тестваме ние – SSHD. Това е хибрид между 1TB HARD диск и 8 GB NAND flash базирано SSD. Идеята е за бързи задачи машината да използва него, а като депо за съхранение на данни – по-големият обем. Ако държите лаптопа ви да бъде още по-тих и бърз по отношение на събирането на информация – можете да изберете и чисто SSD, като максималният обем който предлага Lenovo половин терабайт. По отношение на видео картите, китайският бранд е заложил на две близки разновидности с Maxwell архитектура. Това са NVIDIA GTX-860M съответно с 2 или 4GB самостоятелна памет.
Косвено свързана с хардуера на всеки компютър е неговата периферия. Макар при Y50-70 профилът на устройството да е съвсем тънък, той разполага с богат арсенал от изходи и приложения. В ляво последователно подредени са display Port, Ethernet и гарантиращият качествена цифрова видео връзка към монитор, телевизор или проектор HDMI. В целият силует на лаптопа са комбинирани два цвята – черно и червено.
По тази причина и двата USB порта версия 3.0 от тази страна не са боядисани в синьо както обикновено, а са ярко червени. В дясно маркираме два 3.5мм аудио жака за микрофон и слушалки, четец на карти памет 4-in-1 който разпознава формати SD, MMC, SDXC, SDHC и още едно USB, но версия 2.0. То обаче ви дава възможност да зареждате външни устройства, дори когато компютъра е изключен. В самият край място е намерил Kensington Lock заключващият порт, който механично ви дава още по-голяма сигурност в дадени ситуации. Единственото нещо което ни липсва малко в периферията на Lenovo Y50-70 е оптично устройство. Все пак, намаленото до малко над 2кг тегло и тънкият профил на мига компенсират тази липса.
Стоп – не се притеснявайте, представяте ли си Lenovo да бяха направили геймърски лаптоп към който да не можете да пускате дисковете с нови игрови заглавия. В окомплектовката на Y50-70 влиза и комбинирано външно DVD устройство.
Повечето геймърски лаптопи имат 17.3” диагонал на дисплея, но този тук, както вече отбелязахме устройството е компактно. Дисплеят е IPS SLIM с 15.6-инчов диагонал и FHD резолюция 1920 x 1080 пиксела. Напълно достатъчни за да ви доставят максимално удоволствие от играта при този размер на екрана.
Картината също е достатъчно качествена, отчитаме максимална яркост от 295 cd/m² с разпределение от 82% по продължението на цялата повърхност. Зрителните ъгли също са високи, като не можем да не отбележим и една екстра, която ще оцените бързо когато играете с лаптопа си на открито. Тогава слънчеви отблясъци няма.
По традиция за такъв тип устройства, клавиатурата на Lenovo Y50-70 стои под лек ъгъл. Както и друг път сме казвали, това е направено от производителя с цел удобство на китките при продължителна игра. Бутоните са с ергономична форма и имат отсечен ход с добра чувствителност.
Изцяло в стила който подчертахме по-рано, че присъства тук и бутоните са получили Backlit AccuType червена подсветка с няколко нива на регулация.
В различните си конфигурации Lenovo Y50-70 може да бъде намерен с цена от около 1600лв до 2800лв в най-мощният си вариант.
Източник: digital.bg