ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Четвъртокурсничка от филиала на Техническия университет в Пловдив „научи” робота Кука да следва друга машина. Повече от една година Божидара Неделчева и ръководителката й д-р инж. Севил Ахмед програмирали софтуера, съобщава Марица.
Днес демонстрираха как чрез лазерен далекомер Кука разпознава друг робот, който се движи отпред, и започва да го следва. Ако го изгуби за кратко зад преграда, при премахването й пак го намира.
Следващата сътпка е да се добави и функцията на камерата, за да може обектът да се разпознава не само по габаритите, а да се „идентифицира” съвсем точно.
Постигнатото може да се приложи например в поддържането на дистанция между два движещи се автомобила или пък за двойка роботи – майстор и чирак, който го следва и подава инструменти.
Работата на роботи във формация може да е полезна също в селското стопанство при пръскане на ниви от две машини, които поддържат постоянна дистанция помежду си, така че да не останат необработени ивици.
В лабораториите на ТУ вече правят експерименти и с куфар, вдъхновени от японски роботи, които носят покупки. В Страната на изгряващото слънце има такива умни машини, върху които възрастни хора си оставят торбите от супермаркета, после роботът ги носи вместо тях, като върви неотлъчно след „стопанина”.
Студентите във филиала на ТУ под тепетата работят върху няколко робота, осигурени по проекти или от фирми-партньори на вуза. Кука е отворен за промени в софтуера.
Има и два на американска фирма, която произвежда роботи-прахосмукачки. Всички се ползват с учебна цел, за да се програмират от студентите да изпълняват различни функции. Третокурсник е съставил алгоритъм един от роботите да открива замърсявания в околната среда, тъй като има подходящи сензори.
Така терен може да се обследва без опасност за човека. Студенти са създали програма за разпознаване на образ, след което роботът да следва обекта. А миналата година дипломант разработил жестово управление – чрез сензори роботът „чете” заложен набор жестове с ръцете и реагира на всеки като на команда.
В момента един робот струва около 30 000 евро. За фирми от региона като "Шети" това е оправдана инвестиция, за да решат проблема с дефицита на кадри - един робот замества петима работници.
Има и запалени студенти от Клуба по роботика в ТУ, които сами инвестират, купуват си части и създават софтуер, който да раздвижи машините и да ги направи „умни”.