BG EN

Mитрополит Антоний с гневни думи срещу лумпените на Гошо Тъпото, нападнали свещеник при метрото и тълпата, гаврила се с майка на две деца на "Ситняково"

Политика

Mитрополит Антоний с гневни думи срещу лумпените на Гошо Тъпото, нападнали свещеник при метрото и тълпата, гаврила се с майка на две деца на "Ситняково"

72758
на 28.08.2020
Mитрополит Антоний с гневни думи срещу лумпените на Гошо Тъпото, нападнали свещеник при метрото и тълпата, гаврила се с майка на две деца на Ситняково
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Действията на протестърите от „Боец“, окоито освиркаха и ругаха епископ Тихон на откриването на новия лъч на столичното метро, предизвикаха вълна от обществено негодувание. Грозната случка коментира и епископ Антоний, митрополит на Западно- и Средоевропейската епархия на Българската православна църква.

препоръчано

"Това не само, че не е нормално, но това е недопустимо. „Не е нормално“ е слабо казано, още повече за хора, които претендират, че искат да отстояват ценности за промяната в България и са за по-добро бъдеще. Да хулят духовник, да казват, че едва ли не БПЦ била политизирана заради мнение на митрополит, в което обективно е изказал мнение по отношение на българската държава към църквата, което е откровен факт, не е правилно. Няма как да се каже на черното бяло. Бяха отпуснати много средства за реставрация на манастири, построиха се много храмове, духовните семинарии, които са основните работилници за кадри, бяха обновени изцяло. Създадоха се условия за разрешаване на кадровата криза в църквата. Правителството доказа, че се интересува от църквата и ролята й в живота на българите. Още повече в пандемията видяхме, че държавата не затвори храмовете, както в много държави, което се оказа правилно. Да затвориш църква в такъв момент е все едно да затвориш надеждата на хората в такъв тежък момент", заявява той пред "Телеграф".

Запитан защо според вас гневът на протестиращите е бил насочен към епископ, който е бил гонен и преследван от комунистическия режим, митрополит Антоний отговаря: "За голямо съжаление, тези протестиращи едва ли са си направили труда да се запознаят с живота на епископ Тихон. Проявили са неуважение не само към него, но и към доброто дело, което беше осветено от него-новият лъч на метрото. Независимо от всичко това, е неоспорим факт за добрата придобивка на софиянци. Другото, което е, че голяма част от хората, които са на улицата и протестират, вместо да създават мир и хармония, създават преди всичко анархия. За вярващият човек, анархията е непозната и неприемлива. Бог е определил да има ред и хармония. Вижте, ние се молим за всички хора, които водят държавата, без значение кои са и от политическите им убеждения. Трябва да кажем и да се подчертае дебело, че църквата е аполитична и не може да бъде обвинявана в пристрастност".

Според епископ Антоний случващото е "бездуховност и липса на елементарно възпитание".

"Независимо от пристрастията ти, когато поругаваш свещеник, все едно поругаваш бога, защото той носи благодат. Епископ Тихон е бил много прав, когато тези хора са му търсили сметка за едно или друго, а той им е отговорил, че дори не знаят „Отче наш“. Църквата държи вратите отворени, за да може хората да чуват словото божие. Но искам да кажа и друго-че за вяра се говори на хора, които искат да слушат. За голяма жалост точно тези хора са затворили очите и ушите си за божието слово. Това ми напомня за онези мрачни времена на комунизма, когато църквата беше оплювана, хулена, а свещениците гонени и обиждани, както в този случай", отбелязва той.

Епископ Антоний коментира поведението на изгонения негов събрат - отец Дионисий, който вече е по-известен като Дионисий Зарята, присъединил се към метежниците на Отровното трио: "В момента на отец Дионисий му е запретено да служи. Той не е изключен от църквата, но няма право да извършва богослужения. Сигурно ще ме питате и дали четенето на молитва е служение. Тук може да се върви по различни пътеки. Въпросът обаче е друг. В крайна сметка той по един или друг начин участвайки в протеста приема страна и разделя хората, а не трябва да го прави, защото църквата е обединител. По никакъв начин не трябва да участва в политически метежи. Това малко ми напомня на времето на демокрацията, когато други духовници бяха въведени в протести пред храм „Св. Ал. Невски“, знаете за Алтернативния синод. Остава едно доста неприятно усещане у хората спрямо Дионисий, защото мястото на църквата не е по площадите, а в храма, където да се молим бог да вразуми всички и скоро да се успокоят страстите, за да можем всички да работим за по-доброто бъдеще на нашата страна".

"Когато някой има претенции да е водач, трябва да погледнем и миналото му. Отец Дионисий нашумя преди години с три неща – със зарята, с жилището си в златно и с искането си вярващите да дават 5 лв., за да влязат в „Ал. Невски“. Какво може да иска този човек сега, за каква промяна се бори, участвайки в протеста? Не мога да кажа за каква промяна, но това са неприятни факти. Ако църквата може да бъде участник в тези протести, тя трябва да е със своето основно оръжие – а именно молитвата. Църквата се моли за благото и преуспяването на българския народ и скоро да отминат тези неприятни стачни действия в държавата, която е тероризирана заради тези, които протестират и проявяват своите претенции", допълва митрополитът.

Коментирайки бруталното нападение срещу колата на майка с две деца, разиграло се преди дни на кръстовището на "Ситняково", епископ Антоний заявява: "За голямо съжаление, вече ненормалните неща започнаха да се приемат като нормални от нашата държава. Наблюдава се подмяна на ценностите, ненормалното става нормално. Трябва да се замислим накъде вървим, защото независимо от всичко, да посегнеш на майка с две деца първо е признак на слабост и второ е много лош знак... Никой не е питал тази жена защо го е направила, защо е бързала, ами ако някое от децата й е било болно? Има много неща, които могат да бъдат изтъкнати, но този факт показва, че голяма част от хората на улицата нямат дълбоко в себе си морални и нравствени ценности. Ако ги имаха, нямаше да постъпят по този начин".

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
Политолог с ударен анализ пред ПИК TV: Ефектът „Радев“ удря малките партии и мобилизира електората на ГЕРБ и ДПС-Ново начало (ВИДЕО) Политолог с ударен анализ пред ПИК TV: Ефектът „Радев“ удря малките партии и мобилизира електората на ГЕРБ и ДПС-Ново начало (ВИДЕО)
ново
Днес: 134
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК