NYT: САЩ да предприемат действия срещу КНДР, Ким Чен-ун се готви за война
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Съединените щати трябва да действат срещу Северна Корея, преди да е станало твърде късно, защото нейният лидер Ким Чен-ун търси война. САЩ трябва да предприемат смели, нови дипломатически подходи, за да се справят с нарастващата ядрена заплаха, пише The New York Times в статия, озаглавена "Решение за Северна Корея има, ако Байдън само го разбере".
От края на Студената война изглежда, че всяка формула: от заплахата от война до обещанието за мир, е изпробвана. И все пак, въпреки че е обект на повече санкции от всяка друга страна, Северна Корея разработи ядрени оръжия. КНДР има приблизително 50 бойни глави и сложни ракети, които теоретично биха могли да доставят тези оръжия до цели в континенталната част на Съединените щати, пише "Фокус".
От NYT отбелязвт, че Ким е отказал да подобри отношенията между Северна Корея и САЩ. Вместо това Пхенян започна да "флиртува" с Москва. Според изданието по този начин Ким може да започне да се подготвя за собствената си война.
Скорошни предупреждения от експерти предполагат, че Ким може да се готви за възможен военен конфликт, насърчен от по-близките си връзки с руския президент Владимир Путин. Ограничен конфликт, като атака срещу южнокорейските острови, може бързо да ескалира. В статията се посочва още, че взаимното недоверие между САЩ и Северна Корея се е задълбочило при администрацията на президента Джо Байдън след неуспешните преговори от ерата на Тръмп.
Използване на напрежението между Северна Корея и Китай и недоверието на Ким към влиянието на Пекин.
Обръщане към желанието на Ким за икономическо развитие чрез формулиране на преговорите като подобряване на отношенията и подпомагане на севернокорейската икономика, а не просто денуклеаризация (намаляване на арсеналите от ядрени оръжия, техните носители и системи за доставка). NYT предла Джо Байдън да търси нова инициатива, като номинира пратеник на високо ниво и обявява политика, която преформулира денуклеаризацията като дългосрочна цел, а не предпоставка за преговори и икономически стимули. "Това горчиво хапче може да осигури най-добрия оставащ път за намаляване на рисковете от конфликт на полуострова".