ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Несъмнено един от най-впечатляващите смартфони за 2014г. е този който държа в ръката си. По-наблюдателните от вас вече са го разпознали –Sony Xperia Z3.
В поредица от две детайлни ревюта, до този момент екипът на Digital.bg обстойно ви запозна с неговият елегантен, по-скоро бизнес насочен дизайн, който умело комбинира метал и стъкло. Направихме възможно най-детайлният туториъл в който разглеждаме всяка една от фотографските функциите на флагмана на Sony. Най-интересното обаче, по традиция оставяме за накрая.
В тази статия ще разнищим хардуера на Xperia Z3 и ще по-кажем на какви външни влияния е устойчива неговата IP68 протекция.
В началото на 2013г. Sony Xperia Z беше един от първите смартфони с 2GB RAM памет. Наследникът му бе надграден до 3, а при последното поколение промяна няма. Не защото бранда не може да интегрира повече, а защото това не е и нужно. 3-те GB RAM са напълно достатъчни за да обслужат мощният 4-ядрен процесор, който имаме при Z3. Това е добре познатият ни Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801. CPU-то с архитектура Krait 400 работи с тактова честота 2.5 GHz. С риск да се повторим 8974AC е доказано добър процесор който не случайно се интегрира и в най-скъпият и луксозен смартфон на планетата - Vertu Aster. Негово ревю също очаквайте съвсем скоро, само в Digital.bg.
Но да се върнем на Xperia Z3, при него за видеото партнира GPU Adreno 330 което може да работи при клок до впечатляващите 578MHz. Напълно достатъчно, че безпроблемно да се възпроизвежда видео с 2160p. Нека направим един тест, като за целта ще изключим телефона напълно. Сега ще натиснем Power бутона и ще разберем за колко време след първоначалната вибрация Sony Xperia Z3 ще бъде готов за работа - точно 21 секунди. Като тук имайте предвид, че в теста има няколко допълнителни определящи фактора. Колко инсталирани и колко автоматично стартиращи програми имате, както и дали е интегрирана карта с допълнителна памет.
Като споменахме памет – Z3 е първият флагман на Sony който има версия с повече от 16GB вградено пространство за съхранение на данни - 32GB. Посредством четецът на microSD карти памет пък можете да добавите допълнително до още 128. Това са около 20 000 песни, 150 филма или 30 000 снимки при максимална резолюция. Потенциал, който при стандартно ползване е неизчерпаем. И тук ще направим един експеримент. Ще свържем Xperia Z3 към компютъра си и ще прехвърлим на телефона видео с обем от 1GB. После ще направим и обратното – от телефона, отново на компютъра.
А сега е време и за любимият ни AnTuTu Benchmark тест, който ще ни покаже нагледно как се справя вкупом целият хардуер на премиерният смартфон. Като тук е момента да отбележим, че операционната система която контролира всичко изброено до тук е Android версия 4.4.4 (KitKat). Съвсем скоро очакваме телефона да има ъпдейт към Android 5.0 (Lollipop) така, че тогава очакваме още по-добър резултат от този който ще получим след малко. Тогава обещаваме да подложим Z3 отново на тест. Ето, че имаме и резултат – 43 025 бала. Много добро постижение, което в нашата класация се позиционира с над 10 000 точки над LG G3, Sony-то минава също така и Samsung Galaxy S5 с неговите 36 937 и HTC One (M8) с 35 828 бала.
По време на премиерата си през Януари 2013г. Sony Xperia Z успя да ни впечатли с това, че е първият флагман смартфон, който може да се похвали с водоустойчив корпус. Тогава протекцията бе с ниво на защита IP57. Z2 получи надграждане до IP58, a pри новото поколение Xperia Z3 вече имаме IP68. Това е първият флагман смартфон с толкова високо ниво на протекция. Но замисляли ли сте се – какво всъщност се крие зад тези две цифри и на какви външни влияния е в състояние да устои Sony Xperia Z3? Буквите винаги са едни и същи – IP, което значи International Protection.
При цифрите, първата показва устойчивостта устойчивостта на дисплея при натиск, повърхностите които имнат директен допир и възможността за влизане на твърди частици – като прах, пясък, влакна от дрехи и така нататък. Ако първата цифра беше 4-ка, то щяхме да имаме защита от навлизането на твърди тела с големина над милиметър. 6-цата която имаме в случая е най-високата степен, която гарантира пълна изолация. За този тест ще използваме най-микроскопичната прах – брашното. Втората цифра в IP сертификата обозначава устойчивостта на вода. 8 също е възможно най-високото ниво при смартфон до този момент.
Следващият е 9k, но все още нямаме подобно устройство на пазара. IP68 при Z3 ни гарантира, че флагмана може да бъде потопен във вода с дълбочина до 3 метра, за не повече от 3 минути. Така типичният бизнес смартфон бързо се превръща в сървакйвър, подходящ за уикенд разходки в планината, риболовни излети или просто за запечатване на снимки под вода. На какви тестове подложихме Xperia Z3…дори не можете да си представите. Факт – оцеля.
Източник: digital.bg