The Telegraph: Русия е научила уроците от миналото, налице е импулс за реформи
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Eвтиният нефт в съчетание с предизвиканата от санкциите необходимост да се намали външния дълг дадоха мощен импулс на реформите в Русия, които трябва да засилят сериозно нейната икономика.
Това пише за британския вестник The Telegraph Йоси Даян, директорът по пазарите на BCS Global Markets. “Самият факт, че Русия още сега се приспособява към радикално променения ландшафт, предполага успехи, които очакват страната, ако тя се възползва от открилите си възможности", отбелязва аналитикът. Според него реакцията на властите спрямо кризата показва, че Русия е научила уроците от миналото. Той прогнозира растеж с 0,4% на брутния вътрешен продукт, а догодина БВП може да нарасне вече с 1,9 процента. Експертът сята, че една от най-важните стъпки на властите стана решението на Централната банка (ЦБ) от ноември 2014 година да премине към плаващия курс на рублата. Така валутата пое основния удар от реакциите на пазара спрямо кризата.
Двукратното намаляване на рублата към долара трябва да засили салдото на търговския баланс – през 2015 година то представляваше 143,9 млрд долара, тази година то ще бъде 148 млрд съгласно прогнозите, а през 2017 - 173,1 милиарда. Това решение имаше и обратна страна – увеличаване на цените. Но темповете на инфлацията трябва да спаднат. Според прогнозите през 2016 година се очаква намаление до 7%, а през следващата до 6,1 процента. Важни за икономиката се оказаха и решенията на ЦБ за капиталовите пазари, добавя аналитикът. Така под нейната егида бе засилена ролята на Московската фондова борса, която за финансовата система на Русия се превърна в инструмент на световно равнище.
Това може да се види от чистата печалба на финансовия сектор – през 2014 година тя спадна с 1,6% от равнището си през 2008 година, но още през 2015-та бе извършен рязък скок нагоре с 660,6% по предварителните оценки. Ключовото направление за ЦБ е контрола върху инфлацията, твърди още аналитикът. Регулаторът смята да я понижи до 4% през 2017 година. Ако обаче инфлацията продължи да се покачва (до 20% и повече), на банковия сектор ще бъде нанесен тежък удар. Аналитиците на BCS Global Markets очакват също, че в края на годината нефтените цени да се вдигнат до 60 долара за барел заради трайното увеличаване на търсенето на енергоносители и проблемите с предлагането. "Инвесторите вече изразиха удовлетворение от хода на реформите. Бягството на капиталите е намаляло чувствително, руският фондов пазар заема едно от първите места по своите показатели сред развиващите се пазари, а равнището на кредитните дефолтни суапове показва, че рискът в Русия силно е намалял“, изтъква Йоси Даян.