ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
16 организации са регистрирали наблюдатели за изборите на 12 май. Сред тях има АД-та и откровени лобисти за определени политически партии. Досега не е имало повече от 4, увери Антоний Гълъбов, експерт към „Прозрачност без граници“. В историята на изборите след 1989 г. е прецедент подобен брой регистрирани наблюдаващи организации на изборния процес.
Това обстоятелство давало зелена светлина за манипулиране на резултатите, както и за измами и за незаконна агитация от страна на наблюдателите в изборните секции. „Кой ще контролира и наблюдава наблюдаващите“, запита Антоний Гълъбов.
По отношение на работата на Министерството на външните работи основната слабост е малкият брой отворени изборни секции в чужбина. Например в Лондон ще има две секции, а на парламентарните избори през 2009 г. са гласували около 7000 души в четири секции. Това означава, че физически е невъзможно 7000 души да успеят да гласуват в две секции.
До 30 април готовност за предоставяне на информация относно изпълнението на ангажиментите, поети в Обществения договор за провеждането на свободни, честни и демократични избори, са изразили 7 партии (31% от подписалите договора, или 15,5% от всички регистрирани партии): “Новото време” , ГЕРБ, "Движение България на гражданите”, ДСБ, Партия на българските жени, НДСВ и БСП.