ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Австралийски учени записват звука на йони - заредени фосфорни атоми, излъчени към силициев чип, като това е първата стъпка към създаването на квантов компютър, базиран на силициеви процесори, пише ABC Science, цитиран от Фокус.
Физичното уравнение, което описва звука е по-просто от повечето уравнения - “едно изкънтяване = един атом”, казва проф. Дейвид Джеймисън, който ръководи проучването.
Функционирането на квантовите компютри би било възможно, само при прецизно контролиране на състоянията на атомите, т.е. посоката на въртене им около центъра на собствената им маса, наричана спин. При това, отделните атоми трябва да се поставят в матрица, за да могат около тях да се изградят нановериги.
Джеймисън и екипът му използват мини ускорител за частици, за да насочват фосфорни йони през шаблон с дупчици с наноразмери. Отделните йони, който преминават през шаблона попадат на определени места в силициевия чип, образувайки пласта от йони, необходим за създаване на квантов процесор. “Всичко това звучи много “ЦЕРН”, но всъщност е умалена версия на нормалния процес, който превръща “простата платка от силиций в умните силициеви чипове в нашите телефони и компютри”, казва Джеймисън.
За да запишат звука на атомите, Джеймисън, д-р Чангуи Янг и сътрудниците им използват миниатюрни електроди, засичащи въздействието на всеки йон при удара му в силициевата повърхност. След това самият звук се генерира чрез сложна обработка и усилване на сигнала. В продължение на десет години изследователите са успели да постигнат контрол върху спина на отделните фосфорни йони чрез промяна на волтажа над тях.