Авторът на "Разстрелът на Христо Ботйов" участва във филм за героя, представян по света (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вдъхновеният историк и писател документалист Веселин Игнатов е сред плеядата учени и изследователи, които участват във филма "Ботев - в сянката на паметника", излъчен в чест на 141-годишнината от смъртта на героя по Българската национална телевизия. В документалната лента, в която са вплетени интересни игрални възстановки, ученият казва това, което по-късно разработвна задълбочено в книгата си "Разстрелът на Христо Ботйов", тиражирана от издателство "Милениум". Неговото твърдение, че Ботев е загинал от ръката на свой съратник е в съзвучие с мненията на цяла плеяда от историци, експерти, психолози, криминолози, които анализират в лентата героичния поход, последните дни и часове на гениалния поет и революционер.
Филмът на режисьора Жезко Давивод по сценарий на Марин Дамянов, както и книгата на Веселин Игнатов, търсят отговор на болезнения въпрос, към който не е лесно да се посегне - "Кой, как и защо уби Ботев?".
Филмът обследва дали е било възможно воеводата да бъде застрелян от представител на турската потеря, залегнал долу, в ниското и отдалече, на смрачаване. Това по всичко изглежда е било невъзможно дори за снайперист. Специалист по оръжията показва с каква точно пушка и как евентуално е гърмяно. Анализира се теорията, поставена на дневен ред и от Стефан Цанев, за това дали Ботев не се е самоубил от отчаяние.
Всички нишки на историята сочат към едно - той е застрелян от упор, от някой от най-близките си съратници, тези, които го заобикалят в последните му мигове. Други остават неми свители на драмата. Това се потвърждава и от факта, че техните сведения, давани по-късно пред разследващите комисии, се разминават. "Застреляха го в челото", "куршум го прободе в гърдите", казват двама, а трети мълчи до гроб.
Въздействащият филм е създаден през 2015 г., а миналата година бе показан в Българския културния институт в Лондон и пред българската общност в Чикаго. Книгата "Разстрелът на Христо Ботйов" излезе тази година и се радва на голям интерес от страна на широката публика.
Веселин Игнатов подготвя ново издание на своя хитов труд в два тома "100 мита от българската история". В него ще бъдат включени няколко нови очерци, сред които за хан Тервел, за Мадарския конник и два за управлението на хан Крум. За великия владетел наскоро излезе и отделна книга на автора - "Хан Крум победоносецът", идеята за която се ражда, докато Игнатов преработва и вниква отново в проблематиката, заложена в първото издание на "100 мита". Допълнените и препработени томове ще носят името "101 мита...". Първият от тях се очаква да излезе през лятото отново с логото на "Милениум". "Почти всички глави са уплътнени с нови данни, коментари и анализи", сподели авторът. Ролята на Атила, разпадът на Старата Велика България, основоположникът на династията Мокрос, Ивайло, Тертеровци, Иван Шишман, Крали Марко са сред темите и героите, за които историкът ни кара да разсъждаваме по нов начин.
Кадри от филма "Ботев - в сянката на паметника".