Адвокат Константин Симеонов пред ПИК: Шефът на Столичното следствие Петьо Петров може да бъде наказан с 8 години затвор!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Софийски апелативен съд потвърди оправдателните присъди на подсъдимите Николай Цонев, Петър Сантиров и Тенчо Попов по повдигнатите им обвинения. Тримата са обвинени за това, че през 2010 г. в София в съучастие - Цонев и Попов като извършители, а Сантиров като помагач, са дали подкуп в размер на 20 000 евро на следователя Петьо Петров (на снимката вдясно), за да смачка разследване срещу Цонев.
Потърсихме адвокат Константин Симеонов (на снимката в ляво), който защитаваше Тенчо Попов по време на делото.
Интервю на Милан Николов
- Адвокат Симеонов, успяхте да постигнете успех пред Апелативния съд в София, който оправда клиентът Ви Тенчо Попов по обвинение в подкуп. Вашият коментар?
- Да, апелативните съдии потвърдиха решението на Софийски градски съд, като с това истината лъсна. Аз съм много доволен, че се стигна до това решение. То беше закономерно, нямаше какво друго да се случи по това безпочвено обвинение.
- В мотивите към присъдата е записано, че шефът на столичното следствие Петьо Петров е подбуждал подсъдимите към получаване на подкуп. Трябва ли да понесе той отговорност за действията си?
- Ако се върнем 4 години назад, ние за провокацията за подкуп говорим от тогава. Колегата Василев, който е адвокат на Николай Цонев пусна сигнал до Върховна касационна прокуратура точно за това, че следователят Петров е извършил престъпление - правокация към подкуп. Тогава от ВКП отговориха, че няма извършено такова престъпление. Любопитно ми е, ако и Върховният съд потвърди това оправдателно решение, какво тогава ще кажат от прокуратурата? Освен правокацията към подкуп има извършено от него доста по-тежко престъпление, което се нарича набеждаване. По тежката алинея, когато набеденото лице е привлечено към наказателна отговорност, какъвто е нашият случай, това престъпление е много тежко, наказва се до 8 години затвор. Тепърва това нещо ще се случва, но за това нещо трябва да минем през Върховния съд.
- Как си защитава името вашият клиент Тенчо Попов?
- Той има заведено дело в Международния съд в Страсбург, за ареста и насилието, което беше упражнено срещу него по време на ареста. Може да се заведе дело срещу държавата и за това, че се е водил процес, а той е оправдан. Но първо трябва да заведем тук дело за отговорността на страната ни.
- Как смятате, че ще се развие процеса на последната инстанция - ВКС?
- Трудно ми е да се поставя в ролята на прокурора, който ако реши да пише протест ще трябва да го сътвори кой знае какво. Защото а апелативния съд са направили една много сериозна аргументация на всичко. Просто те са железни в мотивите си.
- Означава ли това, че очаквате да няма протест от страна на прокуратурата?
- Възможно е и така да се случи. Това е право, не е задължение на прокуратурата - да протестира. Искрено се надявам, че има достатъчно доблестни хора сред обвинителите да решат, че няма как да се оспорва това решение. За съжаление обаче, че винаги действат по инерция и след като е внесен обвинителен акт, смятат, че трябва да се мине през всички инстанции.
Вероятно е и това да се случи, което ще е само загуба на време.