Явно прокуратурата си търси страхливичък защитник на бившия вътрешен министър
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
- Адвокат Менков, каква е истинската причина за искането ви за отвод на трите следователки, които разследват Цветан Цветанов?
- Истинската причина е опитът да бъда разпитан като свидетел в производството срещу Цветан Цветанов, за да не бъда негов адвокат.
- Защо смятате, че прокуратурата иска да ви елеминира като адвокат на Цветанов. Пред медията ни г-н Борислав Сарафов заяви, че не се притеснява от вас...
- Не знам защо, но прокуратурата е искала да не бъда адвокат на Цветанов. Може би прокуратурата си търси по-страхливичък адвокат, който да се подчинява на методите й. Единственото, което правя е да защитавам клиента си съобразно законите в република България.
Такъв случай като днешния съм сигурен, че не се е случвал не само в най-новата история на страната, но още и преди 10-ти ноември 1989 г.
- Какво се случи докато с Цветанов бяхте в Столичното следствие?
- Следователките ни приеха любезно. Аз им връчих искане за техния отвод. По закон докато прокуратурата не се произнесе по този случай не могат да се предприемат никакви процесуално-следствени действия.
- От думите ви разбирам, че днес Цветанов не е бил разпитан. Така ли е?
- Да. Точно така е.
- Какво очаквате да се случи в сряда, когато по думите на зам. главния прокурор Борислав Сарафов прокуратурата ще изпрати нова призовка на клиента ви Цветанов?
- Все още никаква призовка не сме получили. Призоваване чрез средствата за масова информация не е предвидена в НПК. По случая с искането на отвода на трите следователки трябва да се произнесе Софийската градска прокуратура. Прочетох изказването на Сарафов пред медията ви, но мисля, че той прибързва в случая, тъй като компетентната прокуратура - СГП трябва да се произнесе преди него.
- Какво е мнението ви за второто обвинение, което предстои да бъде повдигнато на Цветан Цветанов?
- Това обвинение е напълно несъставомерно.
- Защо смятате така?
- Още през 1998 г. Конституционния съд излиза с тълкувателно решение №1, в което се казва, че вътрешният министър има пълна оперативна самостоятелност, която му позволява да подписва или да не подписва искания за разрешаване на специални разузнавателни средства.
Бойко Рашков (бивш началник на Следствието) е написал книга още през 2010 г., в която на няколко страници подробно обяснява този въпрос по много професионален начин.
Категорично смятам, че моят клиент Цветан Цветанов ще бъде оправдан.


