Адвокат Станислав Станев към двамата американски сенатори: Не познавате България - тук не липсва свобода на словото, а има диктатура на арогантността на малцинството
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Адвокат Станислав Станев се обърна с обширно писмо до двамата американски сенатори, които вчера си позволиха да отправят критики към България в лобистки акт, за който се смята, че има поръчка от Цветан Цветанов покрай договора му за обслужване с американска лобистка компания. Нещо повече - очевидно координираната акция беше подета и от обитателя на "Дондуков" 2 Румен Радев, който отново се опита да охули правителството, задето някакви незнайни сенатори от Америка, единият от които осъден за корупция, атакуват нашата страна с постове във фейсбук.
Истината е, че става дума за частни изявления на сенаторите Боб Менендес и Джеймс Риш, публикувани в личните им Фейсбуци. Те по никакъв начин не ангажират официалните американски власти.
Именно и чрез социалната мрежа адвокат Станев се обръща към тях. Ето какво написа той:
Една от вашите позиции стана много популярна в моята страна. А предвид, че сме в предизборен период, може да се каже, че се превърна в удобно оръжие за много партии, които се надяват на добър изборен резултат на гребена на популизма.
Разбира се, горното е тяхно право, с което ние, избирателите, осъзнаваме и приемаме с разбиране и раздразнение.
Причината за писмото ми до вас е, че вашата позиция е адресирана (очевидно) към гражданите на България в коментирания предизборен период, а самата тя съдържа много предложения и показва невежество за реалностите в Република България. Ще се фокусирам върху някои неща, които намирам за важни:
Медийна свобода
Г-н. Menendez, г-н. Рисч,
Забелязвам, че цитирате доклад на Репортери без граници. Обаче не мога да разбера защо не потърсихте други източници на информация по темата. Например Freedom house - организация, финансирана от американския бюджет. Беше установило, че всъщност България има висока степен на медийна свобода.
Очевидно е, че в България има (поне) две различни мнения за медийната свобода, които остро си противоречат. Което означава, че (поне) човек НЕ казва истината. Нямам идея защо пренебрегнахте доклада, който беше подготвен от организация, финансирана от правителството на САЩ. Но ако сте любопитни, ще ви кажа каква е реалната ситуация с медиите тук.
В България няма проблем със свободата на словото - никой и никой не е преследван за написаното. В действителност антиправителствените медии и журналисти имат повече от пълна свобода да говорят каквото си искат (често полуистини или откровени лъжи). А култовите им лица имат изключително широка трибуна, която често използват, за да потъпкват истината. Въпреки че цялата дейност на тези хора е насочена срещу политиката на правителството, никой никога не ги е държал отговорен за злоупотребата с фактите и за подвеждане с предложения. Ситуацията с тях е толкова скандална, че водеща репортерка във водеща българска телевизия (по мои впечатления - с остра антиправителствена редакторска политика) заяви, че нищо не разбира от протести в чужбина, но ще изфабрикува.
Голяма част от българското общество се възмути, но нямаше реална реакция срещу това от тези, които се оплакват и чиито съобщения проектирате. Освен това се правеха, че не я виждат и останаха упорито мълчаливи, явно чакайки това да бъде забравено.
Много български медии (предимно антиправителствени) са финансирани от американските данъкоплатци. Много от тези медии открито, нагло и целенасочено заблуждават публиката си. Редакционната политика на тези медии не създава приятели на САЩ в България. Точно обратното. Оказва се, че американските данъкоплатци финансират влошаването на репутацията на САЩ в България. Това е тъжно за всички нас, пострадали при комунизма и които искаме България да върви по стъпките на други демокрации.
Антиправителствени протести
Правото на протест и изразяване на несъгласие е свещено за всяка страна, която твърди, че е демократична. Такъв е случаят и в България. Тук обаче се сблъскахме с интересен феномен - протестиращите потъпкаха законите и правата на тези, които не се съгласиха с тях по най-безобразен начин. Получи се вид диктатура на арогантността на малцинството над всичко останало. Малцинство, защото протестиращите така и не успяха да съберат повече от 1 % от жителите на столицата ни, а в огромното мнозинство от случаите дори бяха под 0.1 %.
Тъй като явно нямате представа за ситуацията в България, ще споделя някои интересни факти за протестите:
- Протестите започнаха, когато българската прокуратура арестува няколко души, заподозрени за шпиониране за чужда държава - държава извън НАТО;
- Значителна част от протестиращите не само не харесват демокрацията и не просто не харесват САЩ. Много от тях проповядват симпатии към комунистическия режим, задушил свободата в България; тези хора показаха омраза към САЩ, към ЕС и изразиха симпатия към загиналата империя на злото на СССР. Интересно е да се отбележи, че някои хора, които твърдят, че са приятели на САЩ и харесват ЕС и демокрацията, нямаха нищо против да нарушават закона и правата на другите, заедно с комунисти.
- Направени са официално записани записи, в които човек, укриващ се от закона (укриващ се не в САЩ или ЕС, а в друга страна) гордо заяви, че може да накара тълпата (т.е. протестът) да го направи. това, което иска.
Г-н. Menendez, г-н. Рисч,
Ваше право е да помагате с изявления на българската опозиция (включително особено на тези, които мразят САЩ и са против демокрацията). Но ако го правите съзнателно и целенасочено, добре е да бъдете честни.
И ако сте били заблудени и не знаете ситуацията, препоръчително е да потърсите различни източници на информация, да се запознаете с фактите и едва тогава да правите изявления. Иначе ′′наливате вода в мелницата′′ по фалшивите новини.
Моите уважения,
Stanislav Stanev, гражданин на Република България, практикуващ адвокат, Докторант по международно право и международни отношения, безпартийни и без ангажименти с и към партиите