Администрацията на Тръмп обяви успех в отклоняването на Европа от руската енергия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Администрацията на президента Доналд Тръмп обяви постигането на успех в усилията си да накара Европа да се откаже от руската енергия, като заяви, че последните споразумения за износ на втечнен природен газ в Полша са само началото, коментират в редакцията на изданието Washington Examiner, цитиран от "Фокус". „Започваме да наблюдаваме да се предприемат действия, по-конкретно в Европейския парламент“, заяви американският заместник-министърът на енергетиката Дан Брюлет в интервю за вестника.
Съгласно думите му, ЕП започва обсъждания за въвеждането на нови регламенти за руския газопровод „Северен поток 2". Администрацията на Тръмп категорично се противопоставя на тръбопровода, като вместо него настоява Европа да диверсифицира енергийните си доставки с внос на втечнен природен газ от САЩ.
Европейският парламент прие резолюция на 12 декември, в която се казва, че тръбопроводът „представлява заплаха за европейската енергийна сигурност". В същия ден в САЩ приеха решение за двустранно противопоставяне на газопровода. Брюлиет твърди, че след първоначална съпротива от страна на Германия, европейските държави стават все по-готови да погледнат на газопровода от геостратегическа светлина.
По-рано тази година Тръмп влезе в новинарските заглавия с предупрежденията си, че Европа попада „в плен“ на руската енергия. Бавно, но сигурно европейските лидери се приближават до мнението на Тръмп, според което трябва да се диверсифицират доставките на природен газ за Европа от други източници.
Според Брюлет сделката между енергийната компания „Семпра" и Полша, постигната в сряда, подчертава европейската решимост за дистанциране от Русия.
Полша се съгласи да сключи 20-годишна сделка за закупуване на втечнен природен газ от терминала на компанията. Споразумението предвижда покриването на 15% от енергийните нужди на Полша годишно.
Полша също така подписа 24-годишна сделка с Cheniere Energy миналия месец, за да закупи втечнен природен газ от от съоръжението на компанията Sabine Pass в Луизиана. Според Брюлет повече европейски страни ще последват примера на Полша и ще се откажат от руската енергия, включително и Германия. В тази връзка той припомни, че Берлин планира да построи първи по рода си терминал за втечнен природен газ. Германската енергийна компания Uniper води преговори с японския Mitsui за изграждането на офшорния терминал.
Администрацията на Тръмп очаква Германия да обяви в близко бъдеще още един или два проекта за изграждането на терминали, което е знак, че Берлин признават риска, породен от зависимостта от Русия, уверен е Брюлет.