ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Азовско море развълнува Европарламента, пише руският делови вестник "Коммерсантъ", цитира Фокус.
„Европейският съюз ще трябва да въведе нови санкции срещу Руската федерация, ако конфликтът с Украйна в Азовско море ескалира“. Това се посочва в резолюция, приета в четвъртък от Европейския парламент. Нейните автори отбелязват, че Русия е превърнала морето в "зона на военни операции", провежда "интензивни и дискриминационни проверки на кораби" и "се стреми да превърне Азовско море в" вътрешно езеро ". Президентът на Украйна Петро Порошенко изрази надежда "за практическото прилагане" на инициативата на Европейския парламент. В Русия документът се счита за намеса в двустранните отношения между страните и отбелязва, че няма да позволи на никого да диктува правилата за използване на руската зона в морето
"Европейският парламент изразява много сериозна загриженост във връзка с изключително нестабилната ситуация в областта на сигурността в Азовско море, която лесно може да се превърне в открит конфликт", заявява резолюцията, подготвена от политици от Германия, Естония, Румъния, Испания, Латвия, Литва, Италия. Словакия, Полша, Чешката република, Португалия и Швеция. Според тях действията на Руската федерация в Азовско море "са нарушение на международното морско право и международните задължения", което страната твърди. По-специално, отбелязва се, че Русия провежда "враждебни действия" в морето, превръщайки го в "зона на военни операции срещу Украйна", "и се опитва постепенно да присъедини тези води и да ги превърне в руско" вътрешно езеро ". След постигането на тази цел руските власти могат "да се възползват от украинските нефтени и газови находища в Азовско море", се казва в документа.
Една от основните претенции са "интензивните и дискриминационни проверки от страна на Русия на кораби" от трети страни, включително Украйна. Европейският парламент разглежда тези действия на Руската федерация като опит за нанасяне на икономически щети върху Украйна и организиране на "частична блокада на пристанищата", намиращи се на Азовско море, която стана "критична" за украинската страна след "незаконното анексиране на Кримския полуостров".
Във връзка с това Европейският парламент призовава Съвета на ЕС ( да се ангажират и европейските министри) да поиска от Руската федерация да спре инспекциите и да "обмисли, ако е необходимо, подходящи мерки за противодействие", като например санкциите, наложени на компании, участващи в изграждането на мост през Керченския проток. Предлага се също да се назначи специален пратеник на ЕС за Крим и Донбас, който да се занимава с разрешаването на ситуацията.
Сега отношенията между страните във въпросното море район се регулират от Договора за сътрудничество за използване на Азовско море и Керченския проток, подписан през 2003 г. В него се посочва, че морето и проливът са вътрешните води на Руската федерация и Украйна, а търговските кораби и военните кораби на двете страни се ползват със свободата на плаване, ако се експлоатират с нетърговски цели. Търговските кораби на трети държави могат да влязат в морето през Керченския проток, ако отиват в пристанище на една от страните или се завръщат от нея. Военните кораби от трети държави имат право да се влизат, ако целта им е да посетят една от страните по покана, съгласувана с другата страна. В същото време на 16 октомври командващият на украинския флот Игор Вороненко каза: "Това, което корабите от Федералната служба за сигурност (ФСБ) и Черноморския флот извършват, за да спрат и да инспектират корабите ... не е незаконно". Той обаче добави: "Ако има някакво влошаване, ще използваме сила."
"Руската и украинската гранична охрана имат право да спират корабите за проверка, ако има някакви съмнения относно съдържанието им или относно дейността на съдовете", обясни руски дипломат, като отбеляза, че руската страна не знае за официални оплаквания от украински корабособственици. "Изявленията, че Русия конкретно се опитва да ограничи икономическата активност в Азовско море или да блокира пристанища, не са верни", каза източникът. В същото време той посочи незаконните действия на Киев срещу руските рибари, като припомни задържането на кораба "Норд", което Москва смята за "пиратско деяние". Преди този инцидент дипломатът подчерта, че не е имало проблеми в Азовско море. В същото време той реагира на думите, че Русия е ангажирана с милитаризацията на морето (по-специално, говори за това, Федерика Могерини). Източникът на "Коммерсантъ" каза, че украинската страна увеличава военната си дейност в Азовско море: "Те изграждат база в Бердянск, увеличават военното си присъствие с американска помощ и очевидно са провокативни. При такива условия е естествено нашите служби да предприемат стъпки за намаляване на рисковете. " Представителят на руското външно министерство Мария Захарова описва резолюцията на Европейския парламент като "поредна пропагандна карта, която се играе от западните колеги".