Акад. Богдан Петрунов разкри кога ЕС ще вземе решение коя ваксина да се използва и обяви горещи подробности за имунизациите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Имунологът академик Богдан Петрунов коментира от А до Я темата за ваксините срещу COVID-19 и ваксинирането.
„Това е основен въпрос. Ваксините са обект на постоянно наблюдение. Сава въпрос за всички ваксини, а несамо за Ковид. Принципно няма протипоказания . Решението тряблва да се вземе от лекуващия им лекар. Той ще им каже най-добре дали да се имунизира или не“, отговори той по БНТ на въпрос за ваксинирането на хора с автоимунни заболявания.
„За пациентите с трансплантирани органи. Също няма принципно противопоказия. Не може да се каже генерално. Също трябва да се консултират с лекуващите лекари“, допълни Петрунов.
Той коментира и нуждата ваксината на Пфайзер да се съхранява при минус 70 градуса.
„ Решението на правителството да се създаде логистичен център е много важно. Ще бъдат създадени центровео. Но разпространението надолу ще е много трудно. Това е логистичен проблем. Зависи от МЗ и ръководството на щаба. Беше определен точния човек, който ще намери точното решение. Няма да има проблеми.“, категоричен е той.
„Основният въпрос е доколко са безопасни. 150 се разработват. 4 в ЕС са представени за одобрение. До вчера нямаше одобрение. Великобритания взима самостоятелно решение. ЕС все още не е взел решение. На 29 декември ще вземе решение агенцията и Европейската лекарска комисия. Не сме избързали засега“, разясни Петрунов.
„В Щатите голяма част от лекарите отказаха да се ваксинират, тъй като са нужни години. Но сега няма избор. И трябва първо да сме сигурни,че те са безвредни. По отношение на ефективността съм много въздържан. Трябва да минат 2 години, за да видим това“, каза той.
„Аз ще се ваксинирам и веднага. Ако Европейската комисия се произнесат , ще го направя веднага, препоръчвам и на хората да го направят“, каза той на въпрос дали да се бърза с ваксинирането..
„Не знаем от какво точно ще ни предпази ваксината – разпространение, смърт и т.н.“, допълни той.
„Спокойно могат да бъдат имунизирани всички, дори преболедувалите. Имунизацията е много важна, дори и само 50 ефективност да има. Целта е да се създаде колективния имунитет, а за това е нужна ваксинация“, категоричен е имунологът.
По думите му е важно доколко ваксината ще подтисне противоепидемичния ефект, тоест ще подтисне разпространението.
„Пфайзер е от най-модеринте. Вкарва се изкуствена РНК – не се вкарва нищо живо. На Астра Зенека е създанен на базата на аденовирус. Този доброкачествен вирус влиза и подпомага имунитета. И двата подхода имат силни страни. Очевидно Пфайзер са дали най-добри резултати“, обясни той технологията на ваксините .
Той допълни, че ваксините на Модерна и Янсен могат да се съхраняват при нормални температури.
„Те ще могат да се съхраняват спокойно, ако не появи нова мутация. Не е задължително да се използват до месец-два“, отговори той на въпрос за съхранението на ваксините.
„Първоначално предложиха две ваксини с интервал 28 дни, а след това и втората доза ако се направи дава по-добър резултат. Тогава на 28 ден се прави втората доза, която е половинка. Много важно е да се изчака 29 декември. За кого Европейската лекарствена комисия ще рецизира тази ваксина. Децата засега са изключени“ обяви Петрунов.
Запитан след колко време отново ще трябва да се имунизираме, той заяви:„Евентуално догодина или по догодина. Въпросът е открит дали ще трябва да променя както грипната“.
„Досега са открита над 15000 мутации на вируса. Изменчивостта на вируса е безспорна“, посочи той..
„Вирусът е един и същ. Но всичко зависи от самия организъм на всеки. Кръвна група А по-тежко го прекарват, според данните“, напомни Петрунов,
„Има и 4 други коронавируса. Те също помагат за един предходен имунитет –кръстосан“, обясни топ имунологът.
За груповия имунинет, той заяви: „Той ще стане бавно и трудно трябва да стигнем до репродуктивното число до 0.5 за да сме сигурни, че е заглъхнала пандемията“.
Запитан за китайската и руската ваксина, Петрунов отговори:“ До момента няма сигурни научни данни за китайската. Няма голямо сериозно проучване и за руската“.
„Когато сте болен, не е нужно да се взимат имуностимулантите. Тогава може да се стимулира цитокиновата буря. Но когато не сме болни –може да се взима –Витамин С, Витамин Д, мелатонин. Когато сме здрави, трябва да подкрепим имунната система. Трябва да се внимава с витамин С, защото създава предпоставки за тромбози“, обясни Петрунов за използването на имуностимуланти.
По думите му няма риск от цитокинова буря, ако се ваксинираме. Модерният подход е да се използват синтетични РНК.
Той сподели и мнението си дали Ковид-19 е създаден лабораторно.
„Категорично е тревожно. Бях в Ухан през 2002-2003 година. Мога категорично да кажа, че това е едно естествено прескачане на вируса от един животински вид на друг. За мен това е един естествен процес“, разказа Петрунов.
„Възможно е да се правят толкова тестове. Дори в България правим малко. Имаме ресурс да правим тестове. Вече лабораториите са доста“, завърши топ имунологът.