Александър Симов пред ПИК: БСП се доближава до Стефан Янев, но той не е наш проблем, въпреки че негов политически проект може да смуче от гласовете за социалистите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Депутатът и политически анализатор Александър Симов проговори пред ПИК доколко е стабилна управляващата коалиция след острата атака на колегата му Александър Дунчев от ПП „Продължаваме промяната“ за огромни злоупотреби с горския фонд при министъра на земеделието от БСП Иван Иванов и шокиращите цени на олиото. Права ли е председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова, че кабинетът „Петков“ е неадекватен вече месец, къде е вицепремиерът Корнелия Нинова в битката със спекулата и защо е възможен политически проект на Стефан Янев, който да стопи още от влиянието на социалистите – разсъждава Симов.
- Г-н Симов, има ли пропукване и разнобой в управляващата коалиция, след като Александър Дунчев от ПП „Продължаваме промяната“ огласи за огромни злоупотреби с горския фонд при министъра на земеделието от квотата на БСП Иван Иванов?
- Според мен разнобой няма. Хубавото на тази коалиция е, че всеки депутат има право на мнение. Ние не сме някаква мрачна лидерска коалиция, в която никой няма право да изрази своето мнение. Това мнение не трябва да се разглежда като слабост или разнобой, а като сила. Всеки има право на своята позиция. Дълбоко не съм съгласен с това, което казва Дунчев. Смятам, че голяма част от критиките му са несправедливи и неверни. Но по-добре да има такива критики, отколкото да цари мълчание.
- Не е ли права обаче председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова, която казва, че от месец насам кабинетът е неадекватен, въз основа на какво е твърдението и – цените на горивата спекулата с олиото?
- Не смятам, че кабинетът е неадекватен. Точно обратното. Беше приет един хубав, стабилен бюджет.
- Той не е ли вече нонсенс при ситуацията на война?
- Да, нищо не ни беше подготвило за войната, но смятам, че в бюджета има достатъчно инструменти за подпомагане на хората в тази криза. А колкото до цените на бензина и олиото, това наистина са форсмажорни обстоятелства, което не означава, че правителството не трябва да вземе мерки и то ще вземе мерки. Не са ГЕРБ тези, които са открили как кризата се стоварва върху хората. Не си спомням да са прилагали антикризисни мерки по време на тяхното управление. Разбирам, че те се опитват да трупат точки. Подозирам, че работата на всяка опозиция е да използва такива случаи, но подобно заиграване в момента ми се струва неморално. ГЕРБ прекрасно разбират, че това са извънредни обстоятелства.
- Не го ли обръщаме прекалено на майтап в тъжната ситуация с мерките на Нинова за пазара на растителни мазнини и жито, може ли да се направи нещо реално срещу тази форма на мародерство, или имаме само политическа риторика и пиар?
- Да, видях много присмех и закачки по повод изявлението на Корнелия Нинова за цената на олиото. Трябва да признаем обаче, че тя е първият политик, който постави този изключително наболял проблем – че в България има спекула, след като години наред са ни обвинявали, че се опитваме да разрушим пазарните механизми. Видя се, че когато кризата стана голяма, спекулата съществува реално. Проблемът е припознат, разпознат и очаквам да бъдат взети мерки. Вероятно действително става дума и за мародерство, защото да одираш от хората толкова пари при реална производствена цена на олиото от два лева, не е морално. Живеем в свободно общество, в пазарна икономика и всеки има право да си прави ценовата политика, но не и да одира по пет кожи от гърба на хората. И това не е популистко изхвърляне.
- А нямаше ли разнобой в коалицията и вътре в БСП около оставката, отстраняването на Стефан Янев като министър на отбраната, още повече че самата Нинова каза, че той е предложил в българския батальон на НАТО да има и чужди военни?
- Разнобой в БСП не е имало. Мнозина се опитаха да превърнат това в проблем на БСП. Уверявам ви, Стефан Янев не е проблем на БСП. Правителството в България е съставено на основата на стабилен коалиционен договор, в който е казано, че всяка партия носи отговорност за своите министри. Стефан Янев беше квота на „Продължаваме промяната“. Мисля, че той самият каза, че е гласувал за продължаване на промяната или ще ги подкрепи, и не мога да разбера защо всички питат каква е позицията на БСП. Позицията на БСП се доближава до позицията на Янев, но „Продължаваме промяната“ решиха, че е необходим друг министър, а ние на практика поне се преборихме името на този министър да не е Тодор Тагарев.
- А присъствието на председателя на парламентарната група на БСП Георги Свиленски на Шипка за 3 март долу при групата от „Възраждане“, която замерваше Кирил Петков със снежни топки, знак ли е, че демонстрирате някаква близост с Костадин Костадинов?
- Не. Свиленски не е бил при хората но „Възраждане“. Свиленски е бил сред хората. Видях мястото му на снимките. Нито той е организатор на тези събития, нито е участвал в тях, а и прочетох позицията му, която публикува, че заклеймява това действие. Да, мнозина се опитват да разклатят тази коалиция, мнозина се опитват да намерят някакви пробойни в нея, някои партии и политически сили очевидно се опитват да се намесят в управлението, но да почакат – ще стигнем до редовни парламентарни избори, когато ще видим какво мислят хората за тях.
- Когато стигнем до избори, хващам се за думата ви, Стефан Янев възможен ли е като политическа формация, какъв инженеринг би бил и дали, ако е в ляво, няма ли да изсмуче още от електората на БСП?
- Стефан Янев очевидно ще има политически проект. Всичките му действия го подсказват. И действително може да е проблем за БСП, само че върху БСП беше стоварено огромно количество политическо инженерство през трите избори от миналата година. Но смятам, че нашите избиратели и членове придобиха сетива за това кой е автентичен и кой просто се опитва да се заиграва с тях. Честно казано, смятам, че имаме всички възможности да противодействаме на една партия, ако тя е неавтентична. Пожелавам на Стефан Янев да създаде автентична партия с реални основи. Но към момента смятам, че избори не се задават, независимо от всичко.