Алексей Петров: Всички безобразия на Цветанов са по нареждане на Борисов
Найденов призна, че е подслушван и контролиран още през 2011 г.
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Разтърсващите разкрития на бившия земеделски министър Мирослав Найденов, че по разпореждане на Цветан Цветанов са били подслушвани президента Росен Плевнелиев и всички министри от кабинета "Борисов", предизвика вълна от възмушение в обществото. Пред Би Ти Ви Найденов призна и, че се е срещал с Алексей Петров, за което първа съобщи Агенция ПИК. Потърсихме бившата барета, подсъдим по делото "Октопод", за коментар.
- Г-н Петров, как ще коментирате шокиращите твърдения на Мирослав Найденов, че са били подслушвани всички министри на Бойко Борисов?
- За мен няма новина. Не знам какво точно е казал Мирослав Найденов, но това, което твърди, и чух от другите медии, аз съм коментирал с него още преди 2 години. Разбрах, че той е отказал да уточнява за какво се е срещал с мен, защото е трябвало да си дам съгласието. Аз правя този коментар, тъкмо защото уважавам този човек, основно заради куража, който прояви.
- По време на срещите ви с Найденов през 2011 г. сподели ли, че е подслушван?
- Няма да си позволя да навляза в личния ми разговор с него повече от допустимото. Истината е, че в този разговор сме говорили и за това. Още тогава той имаше планове или по-точно казано борба на мотиви как да постъпи в тази ситуация. Найденов визираше Цветанов като човека, който стои зад този груб и нерегламентиран контрол над министри. Но още веднъж искам да подчертая, че правя този коментар без съгласието на Найденов и от уважение към куража му. Надявам се наистина той да послужи като пример за всички онези, които има какво да кажат за безобразията на управлението, начело с Борисов.
Тук уточнявам, че с Найденов се различаваме. Аз твърдя, че всичко, което е правил Цветанов, е в сляпо разпореждане на Борисов. Абсолютно за всичко! Убеден съм и ви уверявам, че не след дълго тази истина ще излезе наяве. Затова смятам, че Борисов ще брани Цветанов докрай, защото всички безобразия, които направи Цветанов, са по волята на Борисов.
- Какво още ви каза Найденов по време на срещата ви преди 2 години?
- В интерес на истината аз имам много какво да разкажа за тази среща, друг е въпросът кога и как ще го направя.
- Има ли основание Найденов да се страхува за живота си след изявленията, които направи?
- Според мен - да, но се надявам, че след като прокуратурата е взела решение да го защити, все пак му се създава някаква сигурност. Добре би било след изявлението му от тази сутрин да се потърси и намеса на европейските институции.
- Въпросът за СРС-гейт ще се разглежда и в Европейския парламент по предложение на Слави Бинев. Смятате ли, че Брюксел ще се намеси в разследването на Цветанов?
- Ако Бинев е предприел тази инициатива, това означава последователност от негова страна. Мисля, че той провежда защита на национален интерес в европейски мащаб.
- Съществува ли вероятност Цветан Цветанов да бъде привлечен към наказателна отговорност след разкритията, които направи бившия земеделски министър?
- Няма съмнение, че обвинения ще има. Това е очевидно, особено след тази естествена и логична хронология, която в момента се случва пред очите на всички. Въпросът е кога и другите потърпевши ще признаят така, както направи министър Найденов, че в основата на всичко е Борисов, а не Цветанов. Цветанов е сляп изпълнител и безропотно лоялен към Борисов.


