ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Акохолът се оказва убиец номер едно на пътя. Всеки ден някой се качва в колата си, след като е употребил алкохол. Според резултатите от проучване, проведено като част от кампанията „Алкохолът е лош шофьор“ за 2015 г., това са 39% от всички шофьори, като само за град Бургас те са 27,6%. Почти през ден резултатът от това решение е тежко пътнотранспортно произшествие (ПТП), в което някой е ранен (общо за страната 222 души за първите 9 месеца на 2015 г., като само 4 от тях са в град Бургас), а средно всеки месец има и загинал.
Според данните на проучването хората посочват шофирането в нетрезво състояние сред основните причини за множеството катастрофи по пътищата – 61.4% (спрямо 57.4% за Бургас) заедно с общото неспазване на правилата за движение – 82.5% (в сравнение с 80.7% за Бургас), манталитетa на хората – 61.2% (срещу 62.7% за Бургас) и лошите пътища – 44.3% (в сравнение с 29.3% за Бургас).
Според данните на Главна дирекция „Национална полиция“ към МВР, обаче, алкохолът е причина само за 2.4% от тежките пътнотранспортни произшествия за 2014 г. и на 2.8% за първите 9 месеца на 2015 г. Въпреки това, проблемът е реален и всяка нова жертва допринася за черната статистика и „войната“ на пътя.
По данни на МВР санкционираните водачи за употреба на алкохол за първите 9 месеца на 2015 г. са 9 725, като в 790 от съставените актове водачът е причинил и ПТП. В по-голямата част от случаите, регистрираното количество алкохол е над 1.2 промила. Само за Бургас санкционираните за употреба на алкохол водачи за първите 9 месеца на 2015 г. са 1 107, като в 38 от съставените актове, водачът е причинил и ПТП. В по-голямата част от случаите, регистрираното количество алкохол също е над 1.2 промила.
Основната причина, която споделят хората, шофирали след консумация на алкохол, е мнението, че употребеният алкохол не е бил в голямо количество и това не им е попречило на шофирането – 51.2% общо за страната срещу 57% за Бургас. 14.5% (за Бургас 27%) от хората са се качили в колата след като са пили, защото не е имало друг начин да се приберат, а всеки 10-ти прави това без всякаква причина. За Бургас данните показват, че хората не карат пили без причина, пише topnovini.bg.
Парадоксално е, че хората ясно осъзнават рисковете от шофирането след употребата на алкохол и категорично не го одобряват – 80.7% общо за страната в сравнение с 83.1% за Бургас, но все пак 39% (за Бургас 27.60%) от тях продължават да го правят. 90% (за Бургас 82.9%) от участниците в проучването смятат, че шофирането пил е неприемливо, защото е опасно за живота им или този на околните.
Едва 1.5% (за Бургас 4.6%) твърдят, че не карат пили, защото се опасяват от глоби или отнемане на шофьорската книжка. В същото време, 45.1% (42.10% за Бургас) от хората смятат, че липсата на строг контрол е основна причина за шофиране в нетрезво състояние, а почти 29% (в сравнение с 35.1% в Бургас) приемат, че размерът на санкциите оказва най-голямо влияние върху шофьорите да не шофират след употреба на алкохол. Това най-често е мнението на хора, които заявяват, че карат пили. Останалите предимно смятат, че нищо не може да окаже влияние върху шофьорите да не карат пили – 30.5% спрямо 32.3% за Бургас.
В тази връзка, само 7% признават, че свидетелството им за управление на МПС е отнемано заради употреба на алкохол, като за 25.8% от тях това се е случвало повече от веднъж. Любопитно е, че хората от Бургас заявяват, че никога не им е отнемано свидетелството заради употреба на алкохол. В същото време, почти половината от респондентите имат познат, чиято книжка е отнета заради каране в нетрезво състояние. Според данни на МВР отнетите свидетелства за употреба на алкохол през 2014 г. са 14 087, а за първите 9 месеца на 2015 г. – 9389. Само за Бургас отнетите свидетелства за употреба на алкохол през миналата година са общо 690, а за първите 9 месеца на 2015 г. - 682.
Много показателна е реакцията на хората към шофьорите, употребили алкохол – 62.5% (почти колкото хората в Бургас - 62.1%) категорично заявяват, че не биха се качили при такъв водач. Интересно е, че почти всеки пети заявява, че би се качил при шофьор, който е пил, ако го познава и му вярва, защото го е правил и преди (за Бургас около 16.8% от хората). При шофьори, употребили алкохол, се качват най-вече хората, които споделят, че шофират пили, а най-рядко тези, които не шофират и младите.
Около 70% (за Бургас 75.5%) от всички респонденти са били в ситуация, при която се е налагало да изразят мнение срещу шофирането на познат след консумиране на алкохол, като е логично най-силна реакция да имат хората, които не карат пили. На близо 90% (около 97% за Бургас) от хората с книжка не им се е налагало да бъдат разубеждавани да карат пили. Никога не са разубеждавани предимно хората между 36 и 45 г. и шофиращите след употреба на алкохол.