ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Британско изследване лансира нова хипотеза за намаляването на популацията на пчелите, съобщава "Дискавъри". Според учените причината за намалената популация може да се дължи от високата степен на зараза на насекомите с алуминий - химически елемент, за който се смята, че играе роля в развитието на болестта на Алцхаймер при хората.
Предишни проучвания са показали, че когато събират нектар, пчелите не избягват съдържащия алуминий. Това е подтикнало авторите на настоящото проучване да измерят съдържанието на елемента в пчелни какавиди.
Изследователите са установили, че съдържанието на алуминий в пчелните какавиди варира от 13 до 193 части на милион. При човека съдържание на метала в мозъка, надхвърлящо три части на милион, може да се смята „за патологично и допринасящо за невродегенеративни заболявания, сред които болест на Алцхаймер", обясняват специалистите.
На действието на алуминия са изложени не само хората, но и рибите, дърветата, посевите. Оказва се, че и пчелите не са "имунизирани" срещу метала. Скорошно бразилско проучване е показало, че поленът е "силно замърсен с алуминий".
"Алуминият е известен невротоксин, оказващ влияние върху поведението на различни животински модели. Пчелите разчитат на познавателни функции във всекидневното си. Данните от настоящото проучване показват, че е възможно металът да предизвиква
нарушения в когнитивните им функции и това да е причина за намаляващата им популация. Дали не наблюдаваме пчели с Алцхаймер?", казва Крис Ексли от изследователския екип.