АНАЛИЗ НА ПИК РАЗКРИ: "ЕВРОХОЛД" НЯМА ОСИГУРЕНО ФИНАНСИРАНЕ ЗА ЧЕЗ! И ОЩЕ: Турция подвежда, че "Фолксваген" е отритнал България... Дончев, Марияна Николова и Емил Караниколов са в летаргия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пълна абдикация и безпомощност на отговорниците за икономиката в страната наблюдаваме през последните дни, коментират разочаровани експерти пред ПИК.
Схемата на близкия до Цветанов "Еврохолд" със задгранична руска подкрепа за изкупуване на ЧЕЗ и медийната операция на Турция по темата "Фолксваген" разкри липсата на потенциал и капацитет на икономическото ръководство у нас.
ПИК ангажира експерти, които направиха внимателен прочит и анализ на прес-съобщението на "Еврохолд" и медийните публикации в Чехия и разкриха поредна бомба в държавата – "Еврохолд" няма осигурено финансиране за придобиването на активите на ЧЕЗ!
Точните думи в прес съобщението на "Еврохолд" са, че компанията „вече е подписала мандат с две глобални инвестиционни банки с богат опит в осигуряването на финансиране на подобни сделки, които да обезпечат необходимия заемен капитал“.
В инвестиционното банкиране това означава, че "Еврохолд" е наела Дойче Банк и японската Номура (както разкрива чешкият печат) да намерят други банки или инвестиционни фондове в бъдеще, които да осигурят финансирането.
Това не означава, че двете банки ще са кредитори на сделката – ако беше така, "Еврохолд" щяха да използват далеч по-категоричен изказ и да категоризират Дойче Банк и Номура като търговски банки за директно кредитиране.
Този анализ обаче явно е убягнал на българските политици, които се плъзгат по най-лесната допирателна и възлагат на КФН, ДАНС и службите да проверят финансирането.
Но какво ще проверяват компетентните органи, когато финансиране изобщо няма?
По схемата на Гинка Върбакова това финансиране се очаква да дойде от истинския купувач на ЧЕЗ, който да гарантира със своите пари кредитът, който глобална банка да отпусне на "Еврохолд".
В такъв случай ДАНС и КФН ще виждат само глобалната банка, но не и истинският финансиращ – и пак нищо няма да проверят!
Експерти разкриват пред ПИК, че е крайно време държавата да поеме споделена отговорност по привличането на стратегически инвеститор за бизнеса на ЧЕЗ, както и да определи ясни критерии, по които институциите да одобрят сделката – опит в управлението на енергоразпределение, висок собствен капитал и горна граница на заемните средства (така че публичният купувач да не се окаже просто мюре на стоящи в сянка истински играч), кадрова експертиза...
Същият хаос наблюдаваме през последните 3-4 дни и при турската предизборна медийна атака, че "Фолксваген" са направили своя избор да построят завода си в Турция.
Отново ресорните министри мълчат, а водещите медии просто препечатват чуждестранните статии без анализ и критичен поглед.
Източници на ПИК разкриха, че в дописката на "Ханделсблат" личат скрити пробойни, които говорят за недостатъчно доказателства в подкрепа на тезата, че немският концерн е взел своето крайно решение в полза на Измир. Изтъкването на големината на турския вътрешен пазар е абсурдно, тъй като продукцията на завода ще е предназначена за износ и това никога не е било обсъждано сериозно в хода на преговорите.
Голямото предимство на Турция е по-голямата й готовност като строителна площадка и локация и потенциално по-късите срокове за строителство, докато България дърпа с едни гърди напред заради политическата сигурност в дългосрочен план и по-добрите системи за управление на екологичните аспекти – всичко това напълно липсва в немския печат!
Докато Бойко Борисов е ангажиран с международната репутация и дипломация на страната, в България изглежда се е възцарила пълна летаргия. Томислав Дончев, Марияна Николова и Емил Караниколов лежат удобно върху инерционния ръст от 3% и са абдикирали от проактивното управление на икономическите процеси, коментират запознати.
На този фон единствено Йордан Цонев изглежда адекватен в анализите и предложенията си. Но ако острието на ДПС ще бъде единствената пътеводна светлина на българската икономическа политика, то Борисов трябва да се замисли сериозно доколко текущата коалиция и състав на собствената му партия могат да обезпечат експертно и кадрово управлението на държавата.
И да вземе съответните мерки преди задаващата се криза в Еврозоната да ни потопи!