Апартамент-маниаците Йончева, Цветанов, Цецка - кухи хора в кухи пространства
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мизерия, оскъдица, пустота, безличие. Такива са характеристиките на апартамент-маниаците в политиката, както лъсва от обзавеждането на жилищата им, колкото и скъпи да са и те, и мебелите, с които са ги натъпкали.
Направо е изумително как е възможно да имаш толкова пари и да не знаеш или, по-точно, да нямаш потребност да се сдобиеш с истински ценности.
Червената Елена Йончева например явно е чувала, че в домовете на хората има библиотеки, сиреч, места, на които си държат книгите. И опнала рафтове на цяла стена, че чак и фотьойл под тях с малка масичка, та да чете и да попива постиженията на световната мисъл. Да де, ама, библиотеката - празна, по рафтовете се мъдрят десетина книги. Явно жената няма вкус към четенето, просто робува на клишетата.
И стените са много в жилището и от 340 квадрата, обаче и те празни - няма ни картина, ни дори гоблен (не като тия на баба й, има едни други гоблени, които струват два пъти повече от нейния апартамент). И тази пустош е два пъти по-изумителна, понеже уж съжителства с архитект. Обаче архитектите имат отношение към изкуството. Явно тоя е някакво изключение или просто и неговата духовност стига да клозетните екстри.
Видно е, че интелектуалното ниво на Йончева е до делението "богатството е имоти и коли". На нейната възраст подобно кредо трудно се превъзпитава, понеже духовните богатства се натрупват в далеч по-крехка възраст. Но при всички случаи остава да виси въпросът как една журналистка, която работи твърде рядко, е натрупала толкова много пари при положение, че хората, които честно практикуват този занаят, във финансово отношение могат да се похвалят предимно с кредити.
Същото е нивото е на другия апартамент-маниак Цветан Цветанов. Неговият духовен ръст пък се извисява до... 239 кв.м. с вътрешен асансьор. Тъй де, книгите и картините не стига, че гълтат пари, ами само прах събират и никаква работа не вършат. А пък асансьорът може да те вози нагоре-надолу и да ти спести случайни срещи с простосмъртните по стълбищните площадки. Че малко ли е?!
Ех, сиромашко невидело! Вътрешният асансьор е белег за състояние, ама вторичен. Първичните са колекции от картини, книги или други ценности, изобщо от неща, които показват, че в теб живее и нещо друго.
И Цецка Цачева изненадващо се нареди сред апартамент-маниаците. Явно в комунистическата люпилня за висшисти, които влизаха по втория начин във ВУЗ-овете, не са й обяснили, че е неприлично, когато си във властта, да си купуваш имоти на такива баснословни цени, просто защото няма как да докажеш, че си се сдобил с толкова средства от скромната си чиновническа заплата, пък ако ще да я караш само на фотосинтеза.
Прокуратурата ще каже дали тези придобивки са законни или не. Но е сто процента сигурно, че те са нагли и безочливи спрямо гражданите на държавата, които освен собствените си доходи, много добре знаят откъде са тръгнали всички тия хора и като какви и как са стигнали дотук. Общият знаменател между тях е, че никой не е напечелил толкова пари заради изключителни професионални качества и постижения в полза на нацията и човечеството.
Изобщо "Апартамент-гейт" за пореден път показва печалната нашенска картинка. У нас, щом някой се замогне или докопа някакъв пост, първо си сменя колата, после - жената и накрая - апартамента. Това е представата му за богатство - да си купи на далавера нещо по-лъскавко, а пък за какво служат стените и библиотеките дори не е чувал.
Че откъде да знаят тия хора - да не би да ходят на премиери, на изложби, да не би да влизат в книжарници и в галерии? Да не би да имат нужда от пространства, за да подредят библиотеките и колекциите, някои от които получени по наследство, да си оборудват кабинети, писалища, ателиета?
Не, просто искат да си сменят готварската печка, хладилника, тоалетната чиния и закачалката в антрето. Какво да се прави - човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му. Кухи хора в кухи пространства. Апартамент-маниаци.