Археолог: Резултатите от разкопките на Перперикон са изключително интересни
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
От 8 юни, вече повече от месец, сме на разкопките на Перперикон и резултатите са изключително интересни. Това каза археологът проф. Николай Овчаров за aгенция „Фокус”.
„Статуетката на бог Аполон от III век е един прекрасен паметник, но може би по-важно е, че ние попаднахме на централния площад на Перперикон – на акропола на Перперикон или можем да го наречем форума с латинската му дума, обграден отвсякъде с монументални сгради”, заяви проф. Овчаров.
По думите му, там има един римски храм от III век, към който е и тази статуетка.
„Една от най-големите сгради е с 26 метра дължина, която преди е била поне на 3 етажа. Това е един много монументален център, който продължаваме да проучваме”, уточни той.
„Самата статуетка е бронзова фигура на бог Аполон с колчан. Имало е и лък, който обаче е отчупен, както и ръцете му. Висок е около 10 сантиметра и е изключително произведение на изкуството”, обясни археологът.
Според него това е много важно, защото обикновено в Източните Родопи се намират варваризации – тоест пак такива фигурки,но много нескопосано направени, докато тази определено говори за едно много високо качество. „Освен този Аполон, ние вече имаме от предишните години още 3 такива фигурки - пак на Аполон, на Дионис и на Зевс, тоест говорим за едни развити култове още от римския период - II - III век, от когато се датират тези статуетки”, посочи той и добави, че близостта до този храм, който още не е идентифициран на кого е, може да свидетелства за това, че може би храмът е бил посветен на Аполон.
„Знаем, че на Перперикон всъщност е най-старото светилище на Дионис, който идва още преди 3 500 години, но през Римската епоха – през II – III - IV век, преди приемането на християнството, там се почитат и много други богове. Това е всъщност вторият храм от Римската епоха, който откриваме. Първият беше разкрит преди около 4 години и е бил посветен на Тракийския конник – едно божество, което през този период е основно по земите на романизираните траките”, припомни проф. Овчаров. По думите му, тези находки разкриват нови щрихи от дохристиянската история на Перперикон.
„Храмът на Дионис е едно голямо светилище от още преди 3,5 хилядолетия, за който по-късно и Херодот говори. На него получават проницание такива фигури като Александър Велики и бащата на първия римски император Октавиан Август Гай Октавий, че техните начинания ще се случат”, разказа археологът и допълни, че вече в римския период - през II, III и IV век след Новата ера, се почитат и други богове – нещо, което е характерно за римската култова система.