Архитекти: И с културното наследство трябва да се подхожда както в медицината - с превантивни действия

КУЛТУРА

Архитекти: И с културното наследство трябва да се подхожда както в медицината - с превантивни действия

10247
на 24.08.2016
Архитекти: И с културното наследство трябва да се подхожда както в медицината  - с превантивни действия
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Положението, до което е докарано културното ни наследство, е нетърпимо и трябва да бъде променено. Това може да стане от архитекти, защото те имат техническите знания как да стане като имат и помощта и на юристите. Това заяви председателят на УС на Камарата на архитектите в България арх. Борислав Игнатов.

препоръчано

Архитектите искат конкретен резултат след последните събития в Пловдив и искат "европейско решение". От КАБ искат спешни законодателни промени, защото Законът за културното наследство в сегашния си вид не защитава недвижимото културно наследство. Промените в закона, за които те настояват са да се помага на собствениците на сгради - паметници на културата. Искат да има законодателни промени, които да позволяват да се конфискуват имоти, а при умишлено унищожаване на такива имоти - действията да бъдат криминализирани.

Сградите да се разрушат и да се преизградят. Ако бъдат преизградени сградите, те ще бъдат макети на това, което е било ще бъдат сгради без памет, които нямат никаква стойност, коментира Игнатов. Нещо подобно се прави с нашите археологически паметници, които се разрушават и на тяхно място се прави бутафорно строителство, което вече няма никаква архитектурна стойност, коментира той.

Трябва да се съхрани паметта и да се намерят архитектурни или градоустройствени решения, за да продължат живота си нататък с целия респект към миналото, заяви арх. Игнатов.

Важно е да се гледа на сградите като части от живия градски организъм. Така, както в медицината към хората се подхожда с превантивни действия, така трябва и с културното наследство, обясни арх. Любинка Стоилова - член на международния научен комитет за наследството на ХХ век към ИКОМОС. Според нея е погрешно да се оставят нещата да стигнат до финалната фаза на стабилност и да започнат да се рушат и едва тогава да започнат да се предприемат каквито и да е мерки. Първо трябва да се сигнализира при проблеми, трябва да има постоянна грижа за тези сгради и когато има неправилни действия и нарушения на закона, да се налагат санкции.

Архитектите предвиждат национална кампания за опазване на българското наследство. Всеки месец в големите градове ще бъдат представяни казуси, свързани със сгради и решения за тях. Ще има изложби, които да показват архитектурните достойнства на всеки град. В началото ще се представи културното наследство на Пловдив.

Заради притесненията си за старите сгради пловдивските архитекти са създали конкурс “Тютюневият град на Пловдив - идентичност, обновяване, приобщаване”, след събитията конкурсът продължава и ще бъде разширен с конкурсно задание за концепция за бъдещото развитие на територията при нови условия.

Архитектите искат всички сгради-паметници на културата, да бъдат идентифицирани и обозначени с табела, която да разказва за тях.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за втория ден на май - Раците си печелят врагове, трудности очакват Девите САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за втория ден на май - Раците си печелят врагове, трудности очакват Девите
ПИК TV x
Проф. Антоанета Христова с ЕКШЪН ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Служебното правителство ще управлява дълго! ГЕРБ налага цензура на алтернативите на сглобката в трите основни телевизии (ВИДЕО) Проф. Антоанета Христова с ЕКШЪН ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Служебното правителство ще управлява дълго! ГЕРБ налага цензура на алтернативите на сглобката в трите основни телевизии (ВИДЕО)
ново
Днес: 20
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК