Асен Василев против задържането на цената на тока, струвало 1 млрд. лв. годишно
Енергетиката е корумпирана, а БЕХ трябва да се премахне, констатира доклад на Световната банка
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Служебният министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев смята, че задържането на цените на електроенергията струва на държавата около 1 млрд. лв. годишни загуби.
„Отлагането на енергийната реформа у нас струва между 800 млн. и 1 млрд. лева загуби на година, което прави безотговорен вариантът за мораториум на цените на електроенергията“, каза министърът на днешната си пресконференция, на която представи доклад за проверката в енергетиката на Световната банка у нас.
Според констатациите на финансовата институция до 2030 г. страната ни ще натрупа 13 млрд. лв. задължения за изкупуване на енергийни мощности, което е 1.16% от брутния вътрешен продукт (БВП). „Ако не реструктурираме сектора, всяка година ние трябва да даваме по 1 млрд. лева, за да запазим цените на текущите нива. Дори и да увеличим цените за електроенергията, ние пак трябва да намираме тези средства, което е трудна задача”, коментира Асен Василев.
Енергийният министър представи още данни, които критикуват ясно Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Според проверката на Световната банка, държавният регулатор у нас не е „достатъчно независим, нуждае се от повече финансови средства“. Друг проблем е това, че държавната комисия работи с едва 15 експерти, които се занимават с регулирането на електроенергия у нас.
Непрозрачността в управлението на държавните дружества, голямото усещане за корупция и недостатъчно независимият регулатор, който трябва да контролира цялата енергийна система, са само част от тежките констатации на Световната банка. „С изключение на Малта, ние сме най-зле по отношение на това какво доверие имат хората в енергийната система у нас. А 61% от населението на България е енергийно бедно”, поясни Асен Василев.
Световната банка призовава още за по-адекватна система за подпомагане на енергийно бедните, както и за подобряване на начина, по който системата на енергетиката се управлява. Цитира се статистика, според която само 12% от хората, които са енергийно бедни, получават помощи. „Изоставили сме най-бедната част от населението, без да им помагаме в моменти, когато покачваме цените”, призна Асен Василев.
По думите му Световната банка призовава за „агресивно започване“ на изпълнението на програма за енергийна ефективност, пълно разкриване на всички конфликти на интереси, доходи и обвързаности на всички държавни служители, депутати и работещи в сектора на енергетиката.
Не на последно място Световната банка препоръчва и премахването на Българския енергиен холдинг (БЕХ) – порочната структура е създадена в последната година от управлението на Тройната коалиция.