Асоциацията за защита на потребителите: Подкрепяме щаба за ограничаване на колекторските фирми - да бъдат отложени и плащанията по вноски до 1 юли без лихви
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Асоциацията за защита на потребителите категорично подкрепя предложението на Националния щаб за борба с коронавируса за временно спиране на дейността на агенциите за събиране на вземания, т. нар. колекторски фирми. В допълнение ние настояваме да бъдат отложени плащанията на вноски към тях без лихви до 1 юли 2020 г., пишат от организацията в прессъобщение до медиите. Според тях същото да важи и за фирмите за бързи кредити.
По този начин ще се даде глътка въздух на хората, особено тези, които са останали без работа и доходи по време на извънредното положение. Вчера се стигна до арести в град Царево, след като десетки роми от махалата в града нaпaднaха oфиc нa фирмa зa бързи крeдити. Факт е, че полицаи са арестували служители на колекторска фирма, които в 21:00 ч. са влезли в махалата. Този инцидент поставя редица въпроси като например способите на действие на тези компании, чиито служители навестяват длъжниците си късно вечер. Това е и доказателство, че дейността на тези компании сега нагнетява допълнително напрежение в обществото, която може да доведе до негативни последици.
От Асоциацията за защита на потребителите настоявахме народните представители и правителството да вкарат в Закона за мерките при извънредно положение спиране на дейността на фирмите за събиране на вземания, т. нар. колекторски фирми. Дори в ситуацията, в която се намираме, тези компании очевидно продължават да тормозят гражданите като осъществяват психически и телефонен тормоз. Често заплашват и със саморазправа, казва председателят на АЗП Пейо Майорски.
Над 1,5 млн. българи дължат повече от 3 млрд. лв. на колекторски фирми заради неизплатени дългове, лоши кредити или непокрити сметки, показват данните на Асоциацията за защита на потребителите. Агенциите събират вземания или лоши кредити за сметка на кредитора или за своя сметка. Това става чрез договор за цесия, когато фирмата изкупува задължението от кредитора, или когато финансова институция упълномощи фирмата да събере вземането вместо нея.