ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Гърция е отворена за разговори с Турция по Кипърския въпрос, заявиха от правителството в Атина ден, след като ключовите преговори между лидерите на разделения остров приключиха без успех. „Смятаме, че този въпрос е отворен, ще продължим внимателно“, каза правителственият говорител Димитрис Цанакопулос. Той отговори на въпрос, свързан със слуховете, че гръцкият премиер Алексис Ципрас подготвя среща с турския президент Реджеп Ердоган на 4 декември. Говорителят заяви, че по време на телефонен разговор с Ердоган в петък Ципрас е „изразил желание за двустранна среща“, но не е била задавана конкретна дата за провеждането й.
„След вчерашния (провал на преговорите – бел. ред.) ще видим какво ще стане“, каза още Цанакопулос. Преговорите между президента на Република Кипър Никос Анастасиядис и лидера на кипърските турци Мустафа Акънджъ трябваше да определят карта на международните граници на бъдеща федерация и да положат основите на разговори, целящи да постигнат споразумение между двете групи най-рано следващата година. Но също като петдневните разговори по-рано този месец, последната двудневна среща завърши без прогрес и с взаимни обвинения.
Остров Кипър е разделен от 1974 г., когато турски войски се разполагат по североизточните му части, заемайки една трета от територията му. Ходът на Анкара идва след преврат в Републиката, целящ обединение с Гърция. Към момента Великобритания, Гърция и Турция имат статут на гаранти в Кипър, позовавайки се на споразумения за независимостта на острова от 60-те години. Кипърските гърци и Атина искат това споразумение да отпадне, докато кипърските турци не са съгласни. Според гръцки дипломатически източници Атина иска въпросът с гарантите да бъде решен, преди да се включи в преговори за изход от конфликта. „Гърция се съгласи да се присъедини към многостранни преговори, ако бъде осигурено предварително споразумение между Гърция и Турция по въпроса с гарантите и сигурността“, заяви източникът.