АФЕРА: Ето кога и как е забъркан в трафика с каптагон Цветан Цанев, в чиито сметки се изсипват милиони от Венецуела
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Цветан Цанев, за когото стана ясно, че е получавал милиони от Венецуела, е добре познат в България и е свързан с аферата с "каптагон".
През 1991 г. в Главна прокуратура е образувано прочутото дело за каптагона. Цветан Цанев е сред обвиняемите 21 души, политици, директори на държавни предприятия и служители на ДС. По делото се посочва, че каптагонът е произвеждан в изпълнение на програмата за набавяне на валута, написана първо от валутната комисия на ЦК на БКП с председател Андрей Луканов, припомня Богдана Лазарова в Дарик радио през 2006 г. Делото е прекратено заради важни държавни интереси.
Припомняме, че главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че от САЩ по дипломатически и оперативен път е получена информация за парични преводи от държавната петролна компания на Венецуела, за които са ползвани български банкови сметки.
"Установена е банката, лицето, както и самите сметки, както и преводите от петролната компания, след което са извършвани други преводи, като част от средствата са изнесени от тези банки в други страни", посочва главният прокурор.
Междувременно стана ясно, че сметките са били в "Инвестбанк".
В аферата с каптагон, освен редица компании, е включена и още една фирма с название – „Комко“, чието седалище е в Хамбург. Тя е регистрирана през 1986 със съдружници – българинът Цветан Цанев и Хартмуд Барч по 45 процента и германката Рауцен Берг.
Цанев посочва, че „за извършване на търговска дейност в България на фирмата по препоръка на генералния директор на ВТО „Трансимпекс“ Чибуков е назначен представител в България Борислав Божилов, пише сайтът Десе.бг.
Боби Бец, който след октомври 1989 г., става директор и съдружник във фирмата „Комко“ – Австрия със седалище във Виена, хвърля повече светлина около дейността на Цанев и хамбургската „Комко“:
„През периода 1986-1987 г. Цанев се е свързал чрез служител на „Химимпорт“ с генералния директор на ХФК „Станке Димитров“ Борис Васев. На срещата се поставя въпросът за 1 млн. блистера каптагон. По-късно се сключва договор между „Комко“ – Хамбург, и ДСО „Фармахим“ за производство на каптагон, вписан като „диперон“ по указание на МВТ, за 2 млн. опаковки. Цената на покупката е 1,50 долара за опаковка, или 0,75 долара за блистер. Христов ми съобщи, че министър-председателят Георги Атанасов е знаел и е разрешил производството и износа на каптагона, като преди това в тази дейност са били ангажирани и Луканов, Дойнов и Петър Младенов, съответно Христов и ген. Величков от МВР. В тази връзка са се изготвяли и предложенията за производство на определени количества, както и начините, средствата и методите за изнасянето им от страната.“
Цветан Цанев е собственик и на фирмата „Фершепт“ – Скопие. Тя разполага със складова база в италианското пристанище Бари и извършва спедиторски услуги. Чрез нея се транзитират някои от пратките каптагон. По договор между „Комко“ и ХФК „Станке Димитров“ са складирани 2 млн. опаковки каптагон на депо в с. Палатово в училище, строено като цех. Препаратът се изнася в Югославия и оттам в Ливан. Част от него е изнесена успешно, а друга е задържана при транспортирането в Кипър. През 1988 част от пратката е върната поради лошо качество – нарушено филмово покритие и неспазено химическо съдържание.
Количеството каптагон е изнесено чрез ГКПП Гюешево. Началникът на Четвърто управление на ДС ген. Величков дава указания в най-кратки срокове да го изнесат. Два камиона се преработват в ХФК „Станке Димитров“, а продуктът се съхранява до износа в базата на ВТО „Трансимпекс“ на Щъркелово гнездо.
През 1989 г. в складовете на „Икомев“ също се намират остатъци от каптагон. Те са от внесения три години по-рано от ФРГ препарат от Исмет Шабан – Фатик. Той се обръща с молба към генералния представител на „Икомев“ Божидар Йорданов, който му освобождава останалото количество и Шабан го реализира зад граница.
През 1993 г. Прокуратурата на въоръжените сили прекратява секретното дело за незаконното производство и износ на забранения препарат. Никой не е изправен пред съда. Мотивът на прокуратурата е, че към онзи момент каптагонът се води психотропно, а не наркотично вещество и не се преследва от Наказателния кодекс.
“Фенилтилин”, “Биокаптон”, “Каптагон” – има силно изразено психостимулиращо действие. Използва се за лечение на различни състояния на психична отпадналост. В България е синтезиран по оригинална технология, но под названието “Биокаптон”. Препаратът се предписва при смущения в движението, особено при възрастни хора, след черепни травми, дава се на деца, пише в учебник по фармакология за студенти.