BG EN

Бавят още месец експертизата за мина "Ораново"

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Бавят още месец експертизата за мина "Ораново"

5187
на 01.11.2013
Бавят още месец експертизата за мина Ораново
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Назначената комплексна техническа експертиза за трагичния инцидент от юли в мина "Ораново", когато бяха затрупани под земята 4-ма работници, няма да бъде готова до определения срок - 1 ноември.

препоръчано

В окръжна прокуратура -Благоевград е постъпило писмо от координатора на екипа от вещите лица по назначената по досъдебното производство експертиза, с искане за удължаване срока за представяне на заключението, информира 24 часа. Двамата наблюдаващите делото прокурори са преценили, че искането на специалистите е основателно и са удължили срока с 1 месец, т.е. до 1 декември. "Причината е необходимост от провеждане на повторни огледи в рудника и на терените на повърхността.

Трябва да се направи геоложка картировка и маркшайдерско заснемане на повърхността над рудника. Трябва още време за обработка и анализ на допълнителни материали за изследвания в рудника", обясни мотивите за удългжаване на срока говорителят на окръжната прокуратура Весела Стоилова. Установени били сложни геолого-тектонски условия в района на рудника и трябвало да се направи оценка на много голям брой фактори, влияещи върху безопасността на провеждания въгледобив.

При свличане на земна маса на 16 юли под земята останаха затрупани 4-ма работници. Часове по-късно мъртви бяха извадени Асен Стойнев и Христо Младенов. Едва на 18-ия ден бяха намерени телата на Иван Лазаров и Николай Михайлов. Концесионерът на "Ораново" нае екип от 7 водещи геолози, които направиха по негова поръчка доклад за причините за инцидента.

Непознат и неизследван досега разлом е бил причина за свличането, категорични бяха от екипа от Българската асоциация по подземни води. Докладът с резултатите обаче няма стойност при воденото досъдебно производсто. Прокуратурата си назначи своя експертиза, която ще е водеща при разследването за причините.


Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
Георги Рачев пред ПИК TV: Затопляне, валежи и наднормени температури в края на януари (ВИДЕО) Георги Рачев пред ПИК TV: Затопляне, валежи и наднормени температури в края на януари (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК