Не знам дали Джордж Оруел, когато е пишел знаменитата си книга „1984”, където се вихри невидимият Биг брадър, олицетворяващ тоталния контрол върху хората при тоталитарното общество, си е представял, че ще стане кръстник на едно телевизионно риалити шоу.
Още по-малко пък си е представял, че един преуспял български телевизионен продуцент и находчивите му помощници ще ни покажат в това риалити една истинска картина как би изглеждал комунизмът на живо. Нали при комунизма хората няма да се пребиват от работа, ще получават всичко според потребностите си и ще имат предостатъчно свободно време за своите духовни занимания. Е, какво друго правят знаменитостите от "ВИП брадър"? Безделничат по цял ден, мотаят се по анцузи и пижами, ядат каквото си искат, пият като за последно и се отдават на любимото си „духовно” занимание - интриги, клюки, заговори.
Кеф! За да стане атмосферата още по-задушевна и заниманията още по-духовни, от време на време звездите се облекчават публично от измъчващите ги газове.
Това са те - утрешните строители на най-справедливото общество.
Това е то комунизмът!
Както ви се харесва. На мен не ми харесва.
Те наистина са много талантливи - Нико Тупарев и цялата група, която прави шоуто. Аз на тях шапка им свалям. Но други не мога да разбера - самите герои, приели доброволно да станат жертва на безмилостната манипулация с техните личности.
Георги Лозанов обича да казва, че за „ВИП брадър” следва да съдим според това, дали разширява полето на смисъла. Ако сме разбрали правилно рошавия доцент, следва да го допълним с казаното от шоумена Любен Дилов-син, че "ВИП брадър" е модел за това, как можело да се манипулира обществото.
Ще излезе, че всички ще разберем манипулацията и няма да я допускаме в живота си, елементарно казано. Отнасям се подозрително към всякакви разсъждения за шоуто, идващи от средите и от програмата на Нова телевизия. Че сме тъпи, тъпи сме, но не чак дотам, че да очакваме справедлива критика от заинтересуваните.
Само че защо тогава засегнатите, така наречените играчи, не разбират как си играят с тях. Самият Стефан Данаилов, печен, видял какво ли не в живота си, отиде да се оплаква и да плаче пред камерите именно на Нова телевизия. Толкова ли е наивен, за да смята, че там някой му съчувства? Толкова ли не разбира, че това е част от играта - да го разплачат, да разтеглят още малко драмата, да вдигнат още малко рейтинга.
Точно така стоят нещата. Продуцентите може да са велики професионалисти, но те са жестоки хора. Те дори смятат жестокостта, гаврата с човешките съдби и драми за отличителна черта на своя професионализъм.
Може ли някой да ми каже какви качества трябва да притежава випаджия от Къщата, за да стане победител в шоуто?
Да е достоен, човечен, прям, справедлив? Ако е така, нямаше Бони да си отиде така скоропостижно. Да е умен, въздържан, толерантен? Ако е така, нямаше да се опитват да изхвърлят Фънки.
Когато съквартирантите трябва да номинират някого, могат да се чуят поразителни мотиви - много е добър, харесван е, тоест ще ми бъде противник - трябва да го изхвърлим. Или пък - тази е много умна, да я изгоним. Другата пък за какво се мисли, защо мълчи. Трета пък много говорела...
И на фона на тези „принципни” основания все повече започват да изпъкват фигурите на големите тарикати, които настройват виповете едни срещу други, докато им дойде времето да се хванат гуша за гуша. Такива сред мъжете са Юлиян и Ники. Сред жените - вероломната Патрашкова и Мариана Попова.
Господи, за кого говоря! За хора, които аз уважавам, харесвам, смятам ги за приятели, но тук техните роли не ми харесват. Как са могли да приемат да участват?
За пари ли, от суета ли?
Мен ако ме питате, досега най-много ми харесват Златка, която толкова много одумват, и Багата.
Багата може да е мутра, но не е задник. Златка може да не е много образована, но показва съвсем нормални човешки отношения с околните. Как само плака над писмото си до Багата! Но - не знам какво още могат да направят с тях оттук нататък.
Какво излиза накрая? За да победиш, трябва да си хитрец, да си интригант, да настройваш хората едни срещу други. Освен това трябва да си малко сървайвър. Да не дразниш другите, докато зависиш от тях, да си безжалостен, когато трябва да ги жертваш.
В това ли е разширението на полето на смисъла? Такива граждани ли искаме да имаме?
А може би точно в това е смисълът - даваме светъл пример какви качества трябва да притежаваш, за да успееш днес, в този вълчи свят.
Вече чувам какво ще ми отговорят - ние не сме възпитатели. Телевизията не е училище. Тя е развлечение и ние това правим.
Но ако не възпитаваме в добро, трябва ли да възпитаваме в лошо?
Преди няколко дни бяха поканен в Нова телевизия, за да коментирам жълтата преса. В студиото разбрах, че повод за поканата е атаката, на която била подложена най-добрата водеща на Нова телевизия Гала. Не ми беше удобно да попитам домакините - а вас жал ли ви беше, когато съсипвахте с всички възможни средства и по всички програми Стефан Данаилов, разкривайки публично неговата лична драма. Не виждате ли приликата?