ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Има една сцена в книгата на Казандзакис и във филма на Какоянис „Зорба гъркът“, която най-ярко и точно символизира характера на съвременните гърци. Зорбас, изигран във филма от Антъни Куин, е построил въжената линия и когато тя се срутва грандиозно, той произнася възторжено „Виждали ли сте по-хубава катастрофа?“ и…започва да танцува сиртаки. Онова сиртаки, което заля света и остави в милионите почитатели на Гърция трайното впечатление, че гърците са хора инициативни, предприемчиви, но с лек характер. Те не си посипват главата с пепел,когато се провали планът им, не плачат, че са нещастни и просто изливат своите емоции в един толкова индивидуален танц. След което ще родят друга идея…
Дори ми е неудобно да противопоставя на този образ нашия литературен герой, който фокусира най-характерните български черти-неостаряващият Бай Ганьо на Алеко Константинов. Не остарява, а става все по-завистлив, все по-отдалечен от Европата, все по-нещастен, все по-обвиняващ другите за собственото си дередже. Единствената радост, която му е останала, е да брои грешките на другите, с което обяснява и оправдава личната си несрета. Намира утеха в примирението пред по-силните и търпението към несправедливостта и алчността на властимащите. Неговата върховна цел е да оцелее чрез снишение и приспособяване, а не да победи чрез борба и саможертва.
Само с този ни национален характер мога да си обясня поразителния факт, че у нас победата на гръцката лява партия „Сириза „ , която се бори против диктата на европейската и гръцката финансова олигархия, се посреща еднакво зле и от традиционните леви и десни, и от богатите и от бедните българи. Посреща се с битовите критерии на завистливия съсед, за когото е по-важно не той да е добре, а съседът да е зле.
Без да е било планирано, в едно телевизионно предаване Стоянка Мутафова и Петко Бочаров, на обща възраст 188 години, дадоха обобщен израз на примитивното тълкуване на събитията в съседна Гърция. Стоянка Мутафова, пред чиято възраст и талант се прекланяме, каза, че гърците имали само едно „ОХИ“ в историята си и от там идвало самочувствието им. Петко май не чу за какво дума, не допускам да не е знаел. Стоянка обясни, че става дума за гръцкия отказ страната им да капитулира пред ултиматума на Италия в началото на Втората световна война. Оттогава, продължи актрисата, гърците си правят малки магазинчета, нищо голямо не са направили, но имали претенции. По едно време се появила една малка група интелектуалци около Мелина Меркури и това било всичко. Това е не само дълбоко несправедливо спрямо гърците, но и издава собствената ни неграмотност. Да не припомням, че Гърция е люлката на демокрацията. Или че гърците въстанаха против Турция половин век преди нас и извоюваха свободата си. Да припомням ли, че Гърция не само отказа ултиматума на Италия, но се противопостави и на Хитлер и оказа силна съпротива на германската окупация. В името на свободата гърците се противопоставиха и на гръцката военна хунта. Гръцката политическа история и гръцката политическа култура се ползват с всеобщо уважение в цял свят. Гърция има няколко нобелисти по литература, гръцките композитори са познати и по най-отдалечените кътчета на планетата. Има ли смисъл да продължавам?
По-лесно ми е да разбера такива трубадури на неолиберализма като Огнян Минчев /“Рекетът вече започна - Ципрас се скара на Брюксел заради Москва,“ „Сириза е пореден опит за идеологическа ескалация на пазарлъка с ЕС“./,Димитър Аврамов /“Гърция отказва да плаща сметката. Има ли кой в България“/,защото победата на новите леви в Гърция и настъплението на техните съмишленици в Испания, Италия, Португалия вещае края на неолиберализма. Оказа се, че по време на режима на икономии икономиката на Гърция се е свила с 25%, а безработицата сред младежите е надхвърлила 60 %. Мога да разбера и такива русофоби като бившия ни посланик в Русия Илиян Василев /“Гърция получи своя Жан Виденов.“/, защото се опасяват от геополитическа преориентация на новото гръцко правителство към Русия. Мога да рпазбера дори и своенравните „нови леви“ като Валери Найденов /“Гръцката левица ще победи, за да се самоубие“./, защото те виждат в случилото се само доказателство колко лоша е пропорционалната система.
Разбираем е и скептицизма на някои обективни наблюдатели, които приемат победата на Сириза като Голямата Луда Гръцка, Авантюра. Но вулгарно и ксенофобско е отношението към гърците като мързеливци, които само пият и ядат, танцуват сиртаки и искат Европа да им плаща масрафа. Това разбиране се настани у нас пред няколко години, когато гръцките фермери окупираха българско-гръцката граница. Българските медии негодуваха как така гръцките фермери си правят скара, докато стачкуват, а не ядят евтин салам в кабините като българските шофьори. Тогава една българска телевизия призова децата в една рубрика вновоините дасъбират пари за обеднелите гърци. А едно от децата обвини гърците, че много пият и не работят. Това беше много удобно за управляващите, защото тогава министърът на финансите фамозният Дянков заяви, че до пет години България ще стигне Гърция по стандарт на живота. А БВП на Гърция надхвърля този на България около 5 пъти. Такава дебела политическа лъжа не бях чувал от времето, когато Хрушчов обяви, че през 1980 г. комунизмът ще победи и надмине капитализма! Нима стотиците хиляди наши туристи в Гърция не са се възхищавали от чистите и прясно боядисани улици и къщи, от подредените магазини и ресторанти, от обслужването, от участиетона децата всемейния бизнес, от подредените ниви и градини, от чистите плажове? Това не се прави от мързеливи хора. Гърците обичат да се веселят, да танцуват, но нямат нужда като нас да се напият, за да скочат да танцуват. От десетилетия ходя в Гърция, не съм срещал пияни хора. А стачките и протестите са неотменна част от капитализма, те са фактор за развитието му. Както и солидарността не е приоритет на комунистите. Що се отнася до мързела, ще цитирам изчисленията на Ю.Борисов: „Икономическият мързел се измерва с количеството работно време и количеството произведени стоки и услуги. Гъркът изработва на година средно над 2000 часа. Германците и французите - под 1500. От гледна точка на този критерий гъркът е доста по-работлив от германеца и французина.
Това, което не мога да разбера е, че политическите партии, особено традиционните, не си направят анализ на това, което стана в Гърция, защото става дума за тенденция, политическа и икономическа, която няма да подмине и България. Един от изводите от гръцките избори е, че традиционните партии си отиват, независимо дали са леви или десни. Дясната „Нова демокрация“ загуби фатално и сега предстоят вътрешни процеси на разпад. Могъщата някога лява ПАСОК се срина до седмо място и бе надмината дори от ортодоксалната Комунистическа партия. На преден план излизат радикалните партии — леви или десни. Освен възхода на Сириза, подем отбелязва неофашистката „Златна зора“ Причината за тези процеси е разпадът и радикализирането на средната класа в резултат от кризата. Така че, ако БСП иска да спре своясрив, тя трябва по подобие на СИРИЗА да стане истинска лява артия и да напусне позициите на неолиберализма. Иначе и тя и другите партии от ПЕС ще изостанат от процесите в Европа, особено в нейната южна част.