Балотели изкара Италия до поредна победа, Буфон спаси дузпа

6084
на 26.03.2013

Отборът на Италия се поздрави с нова победа в квалификационна Група "B" за Мондиал 2014. Футболистите на Чезаре Прандели очаквано надделяха с 2:0 като гости над аутсайдера в групата Малта. И двата гола за "адзурите", които са съперник на България в световните квалификации, отбеляза нападателят на МиланМарио Балотели (8-дузпа, 45). Италианците обаче не спечелиха никак лесно трите точка. Вратарят Джанлуиджи Буфонтрябваше да спасява дузпа малко след като гостите откриха резултата, а отново през първата част най-опасният играч на домакините Майкъл Мифсуд удари греда.

Селекционерът на четирикратните световни шампиони и сребърни медалисти от Евро 2012 Чезаре Прандели заложи на единадесеторка, съставена изцяло от играчи на Милан иЮвентус. На вратата бе Джанлуиджи Буфон, а в центъра на отбраната - неговите съотборници в Ювентус Андреа Бардзалии Леонардо Бонучи. Бекове пък бяха футболистите на МиланИняцио Абате и Матия Де Шильо. В средата на терена Рикардо Монтоливо от "росонерите" си партнираше с играчите на"Старата госпожа"Клаудио Маркизио иАндреа Пирло, а пред тях действаше друг играч на торинци - Емануеле Джакерини. В атака си партнираха нападателите на Милан Марио Балотели и Стефан Ел Шаарави.

В 7-ата минута "адзурите" получиха право да изпълнят дузпа, след като Ел Шаарави бе спънат в наказателното поле на Малта от Люк Димек. Балотели не сгреши от бялата точка и изведе гостите напред в резултата.

В 12-ата минута Фараона отправи силен удар извън наказателното поле към вратата на домакините, но топката профуча встрани от целта.

В 15-ата минута се случи нещо неочаквано - домакиите от Малта получиха право да изпълнят наказателен удар, след като вратарят на "Скуадра адзура" Джанлуиджи Буфон извърши нарушение в наказателното си поле срещу Андре Шембри. С отговорността да бие дузпата се нагърби капитанът на домакините Майкъл Мифсуд. Буфон обаче спаси удара на опитния нападател и запази аванса на Италия в резултата.

В 20-ата минута Мифсуд бе много близо до това да се реваншира за пропуска си от бялата точка, но шансът не бе на негова страна. Нападателят отправи страхотен изстрел извън наказателното поле, но топката се отби от напречната греда на вратата на Джиджи Буфон.

В 29-ата минута Балотели опита късмета си с шут извън наказателното поле, но не уцели вратата. Две минути след това Клейтън Файла отправи коварен изстрел от фаул, но Буфон внимаваше и изби в корнер. В 38-ата минута "адзурите" имаха възможност да обстрелват противниковата врата от много удобна позиция от фаул, но Пирло шутира в стената.

Все пак, по-голямата класа на Италия си каза думата и в 45-ата минута Матия Де Шильо проби отляво и асистира на съотборника си в Милан Балотели, който с лекота насочи топката в мрежата. В добавеното време Родерик Брифа стреля с глава към вратата на Буфон, но не намери целта.

Осем минути след почивката Алекс Мускат от малтийския тим нанесе опасен, но не точен удар към италианската врата, а секунди след това Емануеле Джакерини пропусна да вкара трети гол за "адзурите". Халфът на Ювентус получи топката в наказателното поле, но ударът му бе спасен от вратаря Джъстин Хабер.

В 58-ата минута реферът имаше основание да отсъди трета дузпа в мача и втора за Малта, след като Андреа Бардзали попречи по непозволен начин на получилия топката в наказателното поле на гостите Мифсуд да стреля. Съдията обаче даде знак играта да продължи. Две минути по-късно Мифсуд отново застраши вратата на Буфон, но ударът му се отби от тялото на италиански бранител.

В последния половин час мачът по-скоро се доиграваше и интересни моменти пред двете врати почти нямаше.

В крайна сметка, тимът на Прандели събра 13 точки и е начело във временното класиране. България е втора с 10, но и с мач повече от "адзурите". Малта продължава да е на последното шесто място без спечелена точка.

МАЛТА - ИТАЛИЯ 0:2
0:1 Балотели (8)
0:2 Балотели (45-дузпа)

МАЛТА: Хабер, Камилери, Димек, Капуана, Мускат, Ерера, Шиберас, Брифа, Файла (82-Коен), Шембри, Мифсуд (88-Вела)

ИТАЛИЯ: Буфон, Абате, Бардзали, Бонучи, Де Шильо, Маркизио, Пирло, Монтоливо, Джакерини (61-Кандрева), Балотели (86-Джилардино), Ел Шаарави (75-Черчи)

ЖЪЛТ КАРТОН: Буфон (Италия)