Банкерът Левон Хампарцумян за това задава ли се нова финансова криза: Днес живеем по-добре отколкото преди 30 години

Икономика

Банкерът Левон Хампарцумян за това задава ли се нова финансова криза: Днес живеем по-добре отколкото преди 30 години

29613
на 10.02.2019
Банкерът Левон Хампарцумян за това задава ли се нова финансова криза: Днес живеем по-добре отколкото преди 30 години
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Задава ли се нова световна финансова криза ши как живее българинът в момента. Това коментира пред сутрешния блок на Нова телевизия един от родните топ банкери Левон Хампарцумян.

препоръчано

„Умереният икономически растеж не е причина за притеснения – анализира Хампарцумян. - По-скоро става дума за умерено-оптимистичен вариант въпреки песимизма в Брюксел.

Не всички прогнози се сбъдват по начина, по който са направени. По-скоро от Брюксел правят едно предупреждение. Ясно е, че икономиката е циклична и не може да върви само нагоре. Има възходи и спадове.

Никой точно днес не може да каже Великобритания кога и как ще напусне Евросъюза. В Италия доста правитества се сменят и политиката им е доста нестабилна, но имат доста силна икономика и успяват да балансират. Особенно този бизнес свързан с експорт и туризъм. Това държи държавата им в по-добро състояние, отколкото може да се очаква.

Ако погледнем в нашата къщичка, всъощност, днес живеем по-добре отколкото преди 30 години. Сигурен съм в това. Ясно е, че има едни хора, които живеят с носталгия към далечното минало, но това са фактите. Винаги ще има недоволни. Въпросът е на тези хора, които са икономически по-активни и предприемчиви, да имат подходящи условия да работят спокойно. Да им се създадат условия за това. Да създават работни места и да потребяват.

При положение, че премиерът Бойко Борисов обяви възможност за 10 процентно увеличение на заплатите, явно финансовият министър му е казал, че може. По-важно е това, което се случва в частния бизнес тук. Има сегменти, в които конкуренцията е много сериозна. Имам предвид  Ай Ти сектора, производството за експорт. Трудно е да се намери работа в днешния свят на функционално неграмотните, за които напоследък все повече се говори. Проблемът е, че те не могат да се нагодят към новите условия. Върху това трябва да се акцентира и работи.

Част от днешните разочарования у някои хора идват от това, че критиците бяха създали у хората свръхочаквания към ЕС. Хората очакваха, че ще си легнат без да са членове и на другия ден от небето ще капят мед и сметана. Сега хората са по-предпазливи, когато говорят за еврото. Ние еврото на практика го имаме от 22 години с фиксирания курс.

Кредитите ни ще се превалутират в евро, като обикновено това става с определени регулации, за да се ограничи възможността на банките да спечелят кой знае колко много. Ще се присъединим към едно по-висока зона на благоденствие и успех в въвеждането на еврото. Еврото не носи жизнения стандарт, а нашия труд и нашите постижения. И това трябва да е пределно ясно на хората.

Еврото на практика е това, колко сме направили, левът – също. Но за това ще мислим след 2022 година. Това е първата възможна година, която еврото би могло да бъде въведено у нас. Става нещо като онова чакане на 2012 година, когато всички чакаха края на света.

Дали ще можем да си купуваме по-лесно коли и къщи тази година?  Както е казал мечо Пух – едни ще могат, други – не. Всичко зависи от стандарта. България от доста дълго време расте с по 3 - 4 процента икономически и това нещо вече може да се усети у нас и от обикновения човек”.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за съботния ден: Успехът е с Овните, добри приходи за Козирозите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за съботния ден: Успехът е с Овните, добри приходи за Козирозите
ПИК TV x
Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО) Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО)
ново
Днес: 72
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК