Банките ни дават 6 месеца ваканция! Шамар за Прокопиев, ДеБъ и Нинова – операцията на ББР за увеличение на ликвидността е правилна
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Българските банки ще предложат безпрецедентна кредитна ваканция до 6 месеца, научи ПИК. Мярката е без аналог в държава, където централната банка не може да излива напечатани пари в финансовата система и е безспорен и обективен показател за стабилността и здравината на българската банкова система.
Предложението е внесено в БНБ и се очаква то да бъде обсъдено и прието в спешен порядък, научи ПИК. Потребителите с просрочени вноски през февруари, март, април и май ще могат да кандидатсват за отсрочка за ипотечни, потребителски и заеми през кредитни карти. Възможностите за предоговаряне включват плащане на лихви, главници или цялостно на лихва плюс главница.
Проблемът при прилагане на кредитна ваканция е осигуряване на достатъчно ликвидност в търговските банки, тъй като паричните им постъпления под форма на кредитни вноски ще се намалят, докато текущите тегления, плащания, оперативни разходи и др. ще продължат. В повечето държави такава ликвидност може да бъде осигурена краткосрочно от централната банка с „напечатани“ пари, но в условията на валутен борд БНБ има строги ограничения и няма подобен капацитет.
Българската банкова система, обаче, поддържа изключително високи нива на ликвидност, капитал и резерви, така че българските банки изглеждат подготвени за подобен смел ход.
В допълнение и при нужда, държавата може да увеличи ликвидността в системата като директно или през Българска банка за развитие изкупува неликвидни активи на банките. Днес премиерът Бойко Борисов уволни цялото ръководство, начело с директора Стоян Мавродиев, но се оказва, че техните мерки работят и сега ще бъдат приложени от държавата в лицето на БНБ, което поставя под въпрос причината за решението за освобождаването им.
Такава пробна стъпка беше реализирана тази седмица в размер на 75 милиона лева (привлечени от чужди партньори) през най-голямото дружество за събиране на проблемни активи в България – СГ Груп. Ликвидността от 75 милиона лева се влива директно в две водещи търговски банки, СГ Груп купува срещу тях над половин милиард проблемни вземания на 7500 длъжници, които ще преструктурира и разсрочи за 10 години. Целият портфейл от над 500 милиона лева пък ще обезпечи специалният кредит на държавната банка.
Критикуващите операцията от кръга „Капитал“, коалиция ДеБъ и Корнелия Нинова получиха днес звучен шамар и нагледен урок защо подготовката и капацитета за увеличение на ликвидността в финансовата система от ББР са от изключителна важност, за да може търговските банки да разсрочат задълженията на гражданите и бизнеса по време на криза.
Подобни операции не са част от основния антикризисен пакет на правителството и не са за сметка на отпуснатите 700 милиона, но са уместен и ефективен ход на държавната банка за развитие в условия на икономическа криза с неизвестна продължителност.