ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
БДЖ пусна „Влака на буквите“ и „Тракийски романс“ за 24 май, Баба Меца и локомотив-стрела теглиха празничните композиции. Точно в 10.20 ч. на първи коловоз на Централна гара-София започна тържеството под звуците на духовия оркестър на Столична община, която дари музикалната програма на „Влака на буквите“.
В състава на влака бе включен и вагонът „Трака-трак книжарница“, в която книжарници „Хеликон“ подготвяха награди за всички деца, които отговоряха вярно на техните викторини. Най-интересен за посетителите на празничното тържество бе парният локомотив Баба Меца, с който и децата, и възрастните не пропуснаха да си направят снимка за спомен.
Композицията потегли точно в 10.45 ч., като с пристигането на гарата в Банкя, въпреки валежите от дъжд, децата бяха посрещнати от други ученици със своя програма. Сред тях бяха и два детски ромски оркестъра.
По същото време към Пловдив вече пътуваше композицията „Тракийски романс“, теглен от парния локомотив 05.01 – най-бързия парен локомотив, който някога страната ни е притежавала и който развива 120 км/ч. Наречен е още „Пловдивския влак“, защото е работел по трасето Пловдив-Бургас. Влакът потегли в 09.00 ч. от Централна гара-София. В състава му бе включен и вече традиционният музей на колела – личният вагон на Борис ІІІ от композицията „Корона експрес“. Цената за двупосочен билет бе 59 лева, а за еднопосочен – 39 лв. С пристигането си в Пловдив, влакът се подготви за отпътуване по направление Пловдив-Хисаря-Пловдив, с цена на двупосочен билет от 28 лв. Към Хисаря композицията ще тръгна в 13.00 ч. Връщането от Пловдив за София бе в 18.00 ч.
Всички деца до 7-годишна възраст пътуваха безплатно, седящи в скута на родителите и срещу представяне на копие от акт за раждане. За времето на цялото пътуване, огнярят е хвърлил с лопатата в горивната камера около 10 тона въглища. Всички пътници в атракционните влакове на БДЖ получиха и специални тематични подаръци.
БДЖ за първи път отбелязва Деня на славянската писменост с „Влакът на буквите“.
130 ученици и преподаватели, избрани със съдействието на инспекторатите по образованието, бяха специалните гости в композицията. „Влакът на буквите“ бе теглен от най-мощния парен локомотив в Европа - Баба Меца. За първи път гости на празника бяха и ученици-бежанци, които се интегрират чрез редовното посещение на български училища.