Безпощаден Байерн мина като танк през Шахтьор, баварският колос отива на четвъртфинал

5893
на 11.03.2015

ПИК с нов канал в Телеграм

Байерн (Мюнхен) се класира за четвъртфиналите в Шампионската лига след смазваща победа със 7:0 над Шахтьор (Донецк). "Баварците" изиграха много силен мач, който на практика бе решен още в 3-ата минута. Тогава Олександър Кучер от гостите получи червен картон за нарушение срещу Марио Гьотцев наказателното поле, а Томас Мюлер реализира дузпата и даде начало на головото шоу на "Алианц Арена", пише sportal.bg.

Мюлер единствен се разписа два пъти в мача. Другите попадения във вратата на Ондрей Пятов бяха дело на Жером Боатенг, Франк Рибери, Холгер Бадщубер, Роберт Левандовски и Гьотце.

Преди три седмици двата отбора направиха нулево равенство в Лвов и този резултат дава надежди на украинците, че могат да поднесат изненадата и да елиминират баварския гранд. Шахтьор не допусна нито една загуба при гостуванията си в груповата фаза, но пък Байерн спечели и трите си домакинства без дори да допусне гол.

Атаката на Байерн се водеше Роберт Левандовски, а по крилата действаха Ариен Робен и Франк Рибери. Капитанът Филип Лаам се завърна в групата след 4 месеца извън терените, но остана на резервната скамейка. Джосеп Гуардиола заложи на изключително офанзивна схема, в която зад Левандовски играеха Томас Мюлер и Марио Гьотце, а единственият халф с по-дефанзивни функции беше Бастиан Швайнщайгер. Байерн беше без Чаби Алонсо, който получи червен картон в първия мач.

За Шахтьор в предни позиции започнаха Луиш Адриано и Алекс Тейшейра, а сред титулярите на Мирча Луческу личаха имената на още трима бразилци - ТайсонФред и Дъглас Коща. Единственият отсъстващ заради травма беше Бернард, а след наказазание се завърна Тарас Степаненко.

Преди първия мач срещу Шахтьор, Байерн се беше изправял 10 пъти срещу украинци в евротурнирите и винаги съперникът бе един и същ - Динамо (Киев). Шахтьор беше в серия от 7 поредни двубоя без загуба във всички турнири. Баварците пък загубиха за последно при подновяването на Бундеслигата, когато Волфсбург ги разгроми с 4:1.

Байерн притисна съперника от самото начало и много бързо успя да стигне до гол, при това гарниран с червен картон за футболист на гостите. В 3-ата минута перфектна комбинация на баварците изведе Гьотце в наказателното поле, а изостаналият Олкесандър Кучер с шпагат повали германския национал. Реферът Уилям Колъм веднага посочи бялата точка и изгони защитника на Шахтьор, който беше последен в защитата на украинците. Томас Мюлер нямаше проблеми да реализира наказателния удар и даде аванс на Байерн.

Малко след гола мюнхенци осъществиха нова добра атака, при която Левандовски проби отляво и центрира остро към Робен, но холандецът не успя да засече топката. В 15-ата минута кълбото малко случайно се озова в Рибери, но той се засуети и не можа да нанесе точен изстрел. Секунди по-късно Робен поиска дузпа за игра с ръка на защитник на Шахтьор, но ударът на холандеца беше от близко разстояние и съдията правилно даде знак играта да продължи. Не след дълго Робен почувства някаква болка и Гуардиола реши да не рискува, като го замени със Себастиан Роде.

Шахтьор рядко се опитваше да контраатакува. Гостите бяха плътно прибрани в половината си и опитваха да спират многоходовите акции на Байерн, които се развиваха основно по левия фланг. В 28-ата минута рибери създаде суматоха в наказателното поле на украинците, но Пятов спаси удара му. Малко след това и Мюлер пропусна да удвои аванса на баварците.

Вторият гол за Байерн падна в 34-ата минута. Левандовски и Мюлер не съумяха да преодолеят Пятов, но топката се оказа в краката на Боатенг, който от около метър нямаше как да сбърка. Още в следващата атака на германците Мюлер стреля на сантиметри от целта.

Малко преди края на полувремето Дъглас Коща удари в гърба Рибери, но се размина само с жълт картон, а такъв получи и Жером Боатенг, който потърси сметка на бразилеца. Последната интересна ситуация за първата част беше един удар на Левандовски, който Пятов спаси с лекота.

Байерн започна много мощно второто полувреме и набързо вкара нови два гола. В 49-ата минута фирмена комбинация между Дейвид Алаба и Рибери завърши с попадение на французина, а малко по-късно Мюлер вкара втория си гол в мача, след като бе оставен непокрит в наказателното поле.

При този резултат Шахтьор направи първата си опасна атака, но Луиш Адриано беше блокиран миг преди да опъне мрежата. В 62-ата минута резервата Хуан Бернат навърза цялата защита на гостите, но прати топката покрай гредата в аут. Секунди след това публиката на "Алианц Арена" избухна отново. Центриране на Рафиня беше засечено с глава от Холгер Бадщубер, който направи резултата 5:0. Това бе едва второ попадение за бранителя на Байерн в официален мач и първо от 2009 година насам.

Четвърт час преди края Левандовски овладя дълъг пас на Швайнщайгер, напредна и вкара шести гол за домакините. Полякът имаше и малко късмет, защото Пятов докосна топката, но тя все пак се озова във вратата.

САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първия от серията почивни дни: Пари за Овните, Лъвовете да не са излишно щедри САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първия от серията почивни дни: Пари за Овните, Лъвовете да не са излишно щедри
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Доган пак дойде в централата на ДПС - едри мъжаги го пазят с телата си (СКАНДАЛНО ВИДЕО) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Доган пак дойде в централата на ДПС - едри мъжаги го пазят с телата си (СКАНДАЛНО ВИДЕО)