ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Във великотърновското село Никюп е обявено безсрочно частично бедствено положение заради безводието. Мярката, наложена от кмета на общината Даниел Панов, е заради драстичното намаляване на дебита на подземните водоизточници, захранващи селото до античния град Никополис ад Иструм.
Проблемите с водоснабдяването на село Никюп са от години, но за първи път се стига до обявяване на бедствено положение.
Селото е разделено на две зони. Водният режим вече е драстичен, вода се подава
"Много ни е трудно, но трябва да се справяме по някакъв начин. Ние сме накрая на селото и плащаме вода и въздух“, заявиха пред БНР жители на Никюп.
В населеното място са разположени бидони, които се пълнят с вода от ВиК “Йовковци“, а общинската водоноска през ден осигурява вода до домовете на хората, до които не достига вода от водопреносната мрежа.


