Белгия се оттегля от международната коалиция, воюваща срещу "Ислямска държава"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Белгийските власти обявиха изтеглянето на своите бойци, участващи в операциите на международната коалиция, оглавявана от САЩ, срещу терористичната групировка "Ислямска държава" в Сирия и Ирак, предаде БГНЕС.
За възможните причини за този ход също не се съобщава, но те не са и изненадващи предвид мащабния конфликт след американското нападение в Сирия.
Международната коалиция за противодействие на терористични групи, действащи в Ирак и Сирия, беше създадена под ръководството на САЩ през лятото на 2014 г. Формално участието си в тази група заявиха около 60 страни.
В края на лятото на 2014 г. започнаха бомбардировките срещу екстремистите в Ирак. Месец по-късно същото се случи и в Сирия, но без съгласието на настоящото правителство в Дамаск.
По-рано днес германският министър на отбраната Урсула фон дер Лайен заяви, че страната й няма да помага за въздушните нападения на САЩ в Сирия.
„Нашите въздушни сили имаха ясно дефинирана роля в международната антитерористична коалиция, която се състоеше в информиране за мисиите против радикалната организация „Ислямска държава“, каза тя пред телевизия А Ер Де.
Дер Лайен подчерта, че Германия е подпомагала единствено борбата срещу джихадистката групировка и няма нищо общо с решението на САЩ да извърши удари в Сирия.
Тя изтъкна, че американските сили не са потърсили германска помощ преди атаката в близкоизточната държава.
Късно в четвъртък САЩ изстреляха 59 ракети „Томахоук“ по военно летище на сирийската армия в провинция Хомс. Ударът идва в отговор на химическата атака срещу провинция Идлиб, за която Западът твърди, че е дело на властта в Дамаск. Вашингтон избра тъкмо този обект, тъй като смята, че от това летище е започнала химическата атака.