Бесепарят Георги Търновалийски пред ПИК: Това е невъзможна коалиция, противопоставянето е голямо - Нинова си прави пиар през Националния съвет, но гражданите усещат колко "велико" е управлението по джоба си

АВТОРСКИ НОВИНИ

Бесепарят Георги Търновалийски пред ПИК: Това е невъзможна коалиция, противопоставянето е голямо - Нинова си прави пиар през Националния съвет, но гражданите усещат колко "велико" е управлението по джоба си

59011
на 20.04.2022
Бесепарят Георги Търновалийски пред ПИК: Това е невъзможна коалиция, противопоставянето е голямо - Нинова си прави пиар през Националния съвет, но гражданите усещат колко велико е управлението по джоба си
Автор:   Симо Русев

Последвайте ни в Google News Showcase

Георги Търновалийски, който е с репутацията на социалист от опозицията на Корнелия Нинова в Националния съвет на БСП, близък до Георги Гергов, бивш зам.-финансов министър от управлението на Орешарски и бивш депутат в 44-ото Народно събрание, проговори пред ПИК за пакета икономически мерки, предлаган от кабинета. Мирише ли на разпад в коалицията на Кирил Петков, колко е сериозно противопоставянето по червената линия за оръжието за Украйна и дали внесеното искане за хибридно хартиено-машинно гласуване е подготовка за предстоящи предсрочни избори анти Радев - коментира още Търновалийски.

препоръчано

- Г-н Търновалийски, вицепремиерът и икономически министър Корнелия Нинова предлага на партньорите си поредица от мерки като таван на цените, данъчни облекчения, проверки срещу спекулата. Адекватни на пазарната среда ли са подобни техники и могат ли реално да озаптят инфлацията?

- Като пакет от мерки може би биха могли да имат някакво влияние, но то ще е нищожно. Защото ако говорим за ролята на ДДС за намаляване на цените, невинаги се постига очакваният резултат. Резултат би могло да има само при регулираните цени. Тези които са в КЕВР например. При всичко друго рискът е да се намали данъкът, а по този начин ще се намалят постъпленията в бюджета, а цените за крайния потребител няма да паднат.

- Т.е. няма такава икономическа логика, ако правилно ви разбирам?

- Няма. При пазарна икономика, при свободен пазар, при свободни цени какво означава ти да го регулираш през данъците?! Няма как да стане. Това може да стане единствено и само по отношение на регулираните цени – електричеството, водата. Там, където се занимават държавните органи, които определят цената или я контролират и регулират.

Що се отнася до борбата със спекулата, смятам, че живеем в други времена, при други условия. Сега да кажеш, че пребориш спекулата – аз не знам с какви мерки. При тези тежки икономически условия да говориш за спекула… Цените е ясно защо се увеличават. Заради високите цени на енергоносителите, заради общата икономическа криза, която е световна, и условията, в които живеем. Не смятам, че това ще доведе до някакви кой знае какви резултати.

- Като спираме руските кораби да акостират в българските пристанища, как ще подсигурим със суровина рафинерията край Бургас примерно и това няма ли да предизвика нов ценови скок по колонките за крайния потребител?

- Това не е само по отношение на „Нефтохим“, то е и за газа. Не можем да си позволим да се лишим от руския газ. Казват, че рафинерията би могла да работи и с нефт сорт „Брент“, а не само с „Уралс“, но това изисква технологично време. А и още повече ще оскъпи цената на горивата. Ако се намали цената на акциза, пак няма как да стане, защото ние сме на най-ниската ставка. Тя също го предлага, но въпросът е как ще се контролира дали някой не злоупотребява и да реализира спекула. Като нямаш производител, това означава да останем само на вносни горива.

- Мирише ли в крайна сметка на разпад в коалицията, колко е сериозно противопоставянето по червената линия за оръжието за Украйна. Нинова наистина ли е срещу „Демократична България“, или това е театър, пиар за пред аудиторията?

- Това трябваше да го мислят, още когато създаваха това правителство. Какво е това правителство, в което участват БСП и „Демократична България“? Как може БСП и „Демократична България“ да са в едно управление?! Това са съглашения от типа „уж да спасяваме държавата“, а реално сме диаметрално различни като идеология и като политика. Затова е ясно, че ще се влезе в такива противопоставяния и това е невъзможна коалиция.    

- Как да прочетем внесеното от групата на БСП в парламента искане за хибридно машинно-хартиено гласуване – това предусещане и подготовка за предсрочни избори ли е?

- Ако разбирам позицията на Нинова и на ръководството на БСП по отношение доставката на оръжие за Украйна, защото там БСП има твърда позиция, не мога да разбера как можем сега да променим на 360 градуса сега позицията си за машинното и хартиеното гласуване. Най-яростната опозиция бяхме ние и искахме да се въведе твърдо машинно гласуване. Ако се проследят дебатите в 44-ото Народно събрание, точно тези, които сега внасят това предложение, са били на трибуната и са защитавали машинното гласуване. И това е ставало с много тежки констатации, че хартиената бюлетина води до купуване на гласове и с всички пороци на изборния процес. Сега изведнъж обръщаме ситуацията в изходна точка. Не го разбирам. Това не е позиция на БСП. Това са го решили в парламентарната група. Не е коментирано в Националния съвет. Това няма нищо общо с политиката, която има БСП.

- Връщането на хартиената бюлетина няма ли да се окаже поредно противопоставяне по оста „Позитано“ 20 – „Дондуков“ 2, няма ли да е нов повод за конфликт с президента Радев, който е своеобразен баща на машинния вот?

- Не. Това е един опит, отчетоха, че липсата на хартиена бюлетина и задължителното само машинно гласуване накара много от нашите членове и симпатизанти, които са в голямата си част възрастни хора, да не излязат да гласуват. Това е моят прочит, но дали е така, кой направи анализа, кой го дебатира, къде се дебатира, за да се внесе това предложение, аз не знам. А дали е противопоставяне с „Дондуков“ 2 и с ДБ, които никога няма да отстъпят за Украйна, не мога да кажа. И без това са много противопоставянията и проблемите в тази коалиция, че да се вади още един привнесен проблем. Мисля, че това е напълно излишно, ако искат да съществува тази коалиция. Ама като гледам, всеки един от участниците в коалицията изважда по един проблем (разплащане с пътно-строителни фирми, избор на управител на БНБ, дипломация за РС Македония, бел.ред.). И това е всеки ден. Проблемите стават все повече и все по-нерешими. Противопоставянето е голямо.

- А предстои ли Национален съвет, на който цялата тази палитра от проблеми да бъде разгледана и да има официални становища, с които оперативното ръководство да се съобразява?

- За съжаление, моят коментар може да е малко краен, но Корнелия Нинова си прави Национални съвети, на които ползва този висш орган като гумен печат, за да тиражира колко велики са 100-те дни на това управление, в което участва. А всеки един българин усеща по джоба си колко е добро управлението и колко е добра социалната политика. И последният Национален съвет беше използван за разчистване на лични сметки с районни председатели, както и с председатели на градската организация в Пловдив, вместо да се дебатират важните теми, които засягат всеки един български гражданин и политическата система.     

       

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден на май - възможни непредвидени разходи за Скорпионите, новина ще изнерви Стрелците САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден на май - възможни непредвидени разходи за Скорпионите, новина ще изнерви Стрелците
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Нинова разкри целите на БСП - защо Григорова и Йончева предадоха партията (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Нинова разкри целите на БСП - защо Григорова и Йончева предадоха партията (ВИДЕО)
ново
Днес: 92
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК