Бившият бос на "Уникредит Булбанк" Левон Хампарцумян проговори пред ПИК за милионите на Васил Божков, теглени на каса от банката
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Финансовият гуру и бивш бос на "Уникредит Булбанк" Левон Хампарцумян проговори пред ПИК за това как е било възможно Васил Божков да тегли всеки месец милиони левове от тази банка, без това да е повод за безпокойство за надзорната система в държавата.
Според изнесена от самия Божков информация от банкови извлечения бизнесменът през януари 2018 година е имал четири тегления за общо 2,67 милиона лева - направени на каса. През май 2018 г. - три тегления за малко над 1 милион. Пак на каса. През септември 2019-а - 600 000 лева - на каса. Октомври 2019 г. - 3,8 милиона лева. Отново изтеглени на каса. Ноември 2019 г. - 3,6 милиона лева. На каса. Или само за тези месеци - общо 11,7 милиона лева.
Извлеченията са именно от "Уникресит".
"Ако някой има собствени пари с платени данъци, там се правят декларации за пране на пари, произход и още ред процедури, всичко това е наред. Тогава той може да разполага с парите си така, както намери за добре. Не вярвам да става дума за кредити. Нямам идея за какво ми говорите, а и честно да ви кажа, "Уникредит" е банка с няколко стотин хиляди клиенти. Всеки ден влизат и излизат пари. Правят се един куп операции. За част от тези неща по закон се информират съответните служби, които вече могат да търсят други причинно следствени връзки", казва Хампарцумян.
Според него това са стандартни процедури, като прагът в момента е 10 000 лева.
"Всяка банка, която оперира на пазара, е длъжна да изпълнява тези процедури. Други хора - финансовото разузнаване, вече могат да търсят причинно-следствени връзки - кой какво тегли, защо тегли. Това не е в рамките на оперативните възможности на конкретната банка", категоричен е Хампарцумян.
Той коментира също дали обратна информация от финансовото разузнаване тече в такива случаи към банката.
"Има си процедури, по които такава информация би могла да се получава. Това са неща, които си вървят, както законът повелява", отчете финансистът.
Въпреки че става дума за продължил през годините процес през финансовата инфраструктура на държавата, Хампарцумян смята, че щом става дума за спечелени пари, техният собственик може да разполага с тях така, както намери за добре.
"Още повече, че за периода преди година-две този човек имаше успешен бизнес, който генерираше огромни печалби всеки ден и беше респектиращ", казва Хампарцумян.