Бившият шеф на младежкото ДПС Корман Исмаилов пред ПИК: ДПС е вече нещо съвсем друго, редно е да си смени името
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившият лидер на младежкото ДПС Корман Исмаилов, който преди време напусна партията на Ахмед Доган, коментира в интервю за ПИК и Соня Колтуклиева намеренията на Делян Пеевски и събитията около предсрочните избори и преговорите за съставяне на правителство.
- Г-н Исмаилов, в разговор с мен на 5 януари тази година вие казахте, че целта на Ахмед Доган е “да направи Делян Пеевски министър-председател на превзетата държава”. Това по-реалистично ли изглежда вече?
- Амбициите на самия г-н Пеевски съвпадат с тази цел и са точно в тази посока. Т.е. оттук нататък той се лансира вече като един от диригентите на основни процеси в държавата, през действията и през говоренето му, които са силови и вървят към реализацията на тази цел. Според мен към днешна дата това е още по-вероятно.
- Делян Пеевски успя за първи път в историята на ДПС да изведе движението като втора политическа сила. Така той бетонира позициите си в партията. Не става ли Делян Пеевски по-силен от Ахмед Доган?
- ДПС вече е съвсем друго нещо, редно е даже да си смени името. Делян Пеевски е котва за ДПС. Този резултат, който ДПС постига е въпреки Делян Пеевски! Във върховите си резултати, когато ДПС постигна 630 000 гласа, имаше около 38 народни представители, а сега към 350-360 хиляди гласа и в много по-голяма степен купен и контролиран вот, извън турските мюсюлмански гласове, ДПС е с много по-малък брой гласове в Турция. Така че този резултат на Пеевски е вследствие на негласуването на голяма част от имащите право на глас български граждани.
- Кой е силният човек в ДПС – Делян Пеевски или Ахмед Доган?
- Този въпрос е малко странен. ДПС са още по-силни и по-важни, защото другите стават все по-слаби. Т.е. в момента Пеевски като капацитет, като политическа култура, като председател на една партия – той е ниско ниво, той е посредствено ниво. В една нормална конкурентна среда на качествени лидери, на качествена политика, той няма да се откроява. Средата е такава, този политически елит довежда нещата до това. Страхът им е още по-голям.
При евентуални следващи избори, шамарът от негласуващи, който тези лидери много добре усещат на всички последни избори, във всеки момент може да ги помете много сериозно. В момента пък негласуващите усещат силата си. Въпреки че като брой гласове и депутати някои получават повече, но те са по-нелегитимни отпреди. Аз обаче не мисля, че сме достигнали дъното, защото дъното е по-надолу.
- Чух следния коментар: Делян Пеевски имаше двама духовни бащи – Цветан Василев и Ахмед Доган. Унищожи КТБ и Цветан Василев, който вече десета година е в изгнание, няма ли да стори същото и с Ахмед Доган?
- Не съм го допускал, но това е много вероятно и това е големият страх на Доган. Просто Пеевски ми изглежда всеяден. От тази гледна точка рано или късно може да настъпи и такъв момент.
- Делян Пеевски е феномен - за 10 години от най-демонизирания, оплювания и отричан човек в държавата, се превърна в лидер на мнение. Неговата дума се чува и тежи; неговите действия стабилизират на няколко пъти дестабилизираната държава заради протестите на земеделците и миньорите. Това не може да не му се признае.
- Той изпъква на базата на все по-ниското и слабо ниво. Политическият процес е сблъсък, конкуренция на идеи и предприемане на определени действия и резултати от тези действия. Резултатът от десетки години управление на тези лидери, които все още имат лицето да стоят и да делегират нещо, той е виден, избирателят казва – вие сте негодни да решавате проблемите, вие не сте способни да генерирате стратегия, да я приложите. Всичко е от днес до пладне, всичко са схеми, моделът на кражби продължава. Ако утре има правителство с мандат на ИТН, аз съм убеден, че контролът на тези експертни министри, на това експертно правителство ще бъде в ръцете на Борисов и Пеевски.
- Има твърдения, чували сте за това, главно от „Възраждане“, че ИТН е малкото ДПС. Вие като познавате ситуацията в ДПС, допускате ли, че оттам се преливат гласове на ИТН, нещо, което Слави Трифонов яростно отрича?
- Не е невъзможно, но аз не съм пряк свидетел, за да го твърдя и нямам факти, за да го докажа. Но, ако утре се състави експертно правителство с мандат на ИТН, тогава според министрите ще видим кои ще са основните кръгове на властта. Т.е., ако това се случи, това ще бъде лебедовата песен на Слави Трифонов. Но пък защо да не се изкуши да направи този ход?! Не му знам преките интереси и доколко стои зад първите си чисти идеи, с които е влязъл в политиката, ако предпочете скрити материални интереси пред тях...
- “Скрити материални интереси”? В какво биха се изразявали?
- Ами материализиране на властта. Аз не го познавам и не знам в какви сфери са му интересите, но всеки, който се стреми към властта, неговите кръгове и обръчи имат определени прагматични икономически интереси. Някои интереси той обслужва, други материализира за себе си. Не знам какви са точно, но допускам, че ги има. Няма как да не си осигурен икономически материално през скрити и прикрити интереси и да си трайно в политиката.
- Народът е казал: „Остри камъни, брашно не мелят“. Виждате ли трайна и стабилна комуникация, не казвам коалиция, между Бойко Борисов, Делян Пеевски и Слави Трифонов, които са силни и честолюбиви мъже?
- Вижте, те са в тренд надолу и само надолу. Няма как да качат, защото едно си могат и едно си правят. За тях са сделките – моите хора ще контролират тук и тук тези позиции, защото моите кръгове на интереси са в тези и тези сектори. На теб ще ти дам това, а на теб – онова. Това се случва през годините, за съжаление. Бълва се много законодателство, но то реално не променя средата, не променя обществено-икономическите отношения към по-добро. В нашите закони няма морал, там има преки груби интереси. Дори законът да налага санкции за някои престъпления, над престъпниците има чадъри. Тук не влияе „Магнитски“, не влияят външни фактори, не влияят прокуратура, ДАНС и т.н..
Навсякъде това натрупващо се управление на сделки, на схеми, на фасадно говорене, на нищоправене води дотук. Затова казвам, че дъното е още надолу. Но аз съм обнадежден - ще се случат процеси, които може би ще отнемат още 5-10 години.
А тези към днешна дата негодни лидери ще трябва да отстъпят и се надявам, че на тяхно място ще дойдат по-добри.
- Г-н Исмаилов, какъв е най-яркият ви спомен от Ахмед Доган?
- Аз имам много спомени и винаги, когато съм го критикувал, съм отчитал и качествата му, а той има особени качества като аналитик, като познавач в детайли на процесите и на играчите. Оттам нататък, знаейки собствените си възможности, той може лесно да ги дирижира, но за съжаление, намеренията му не са добри, те са егоистични, те са комплексарски и резултатът го показва. ДПС има все по-силна и трайна власт над тези региони. Попитайте младите хора от тези региони, но тези с по-високо образователно ниво … целта не е да се произвеждат такива хора в тези региони, а да се произвеждат хранилки. Попитайте да ви дадат оценка какъв е животът в тези региони и после гледайте какво се говори на предизборните митинги.
- Защо да е комплексар Ахмед Доган? Постигнал е всичко като политик. Партията му е на прага на директно управление за пореден път.
- Човек, ако излиза от народа и работи за народа си, той ще бъде сред него. Няма да бъде затворен в Сараите, няма да създава задкулисие, няма да работи през паралелни схеми.
- Защо Ахмед Доган се затвори в Сараите?
- Защото чете в очите на стойностни хора, на интелектуалците, на бившите си съратници, в очите на западните лидери, с които той няма лице да се срещне. Това е оценката. Около него всички хора са на хранилка и те си затварят очите за реалностите и са там да ухажват. Подобен е и случаят в ГЕРБ като лидерска партия.
- Ахмед Доган наистина ли е нощна птица – стои по нощите, пише текстове и пие уиски с редбул?
- Не знам, не съм свидетел.
- Какъв човек е той?
- Такъв, какъвто е. Попитайте днес хора по улиците да ви кажат кои са тримата бащи на политическата мафия в България. Ще се радвам да чуя какво ще кажат хората.
- Това е добра идея. Ще го сторим.