Битката за шеф на БНР започна - и.д. директорът Милен Митев стартира с конфликт на интереси
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В шумотевицата около политическите проекти на Румен Радев потъва още една кална игра, чиято задкулисна цел е БНР да продължи да е във властта на протестърските кръгове след бягството на техния генерален директор Андон Балтаков в САЩ.
Това стана ясно от днешните изявления на и.д. длъжността шеф на държавното радио Милен Митев в компанията на Ясен Козев, който е шеф на Управителния съвет на "Музикаутор" по "Хоризонт".
Под предлог, че двамата обявяват съвместна инициатива в подкрепа на млади таланти, изведнъж от изявлението на Козев стана ясно,"Музикаутор" ще лобира за Митев да бъде избран за генерален директор.
Скандалът е чудовищен той като тази подкрепа за Митев не е просто конфликт на интереси, в които са замесени претендент за генерален директор на БНР и заинтересована частна фирма, която ще получава пари от държавното радио, овладявайки и източвайки бюджета му. Но и заради това, че преди няколко години именно "Музикаутор" спря музиката на БНР, за да може да завиши финансовите си постъпления. Тогава знакови български певци и музиканти, възмутени рекета, предоставиха безплатно изпълненията си на държавното радио.
Точно по тази причина всички музикални редактори в държавното радио с днешна дата са скочили срещу Митев и новото му начинание, защото ще бъдат принудени да пускат предимно музикални изпълнения, продуцирани от "Музикаутор", срещу което частната фирма ще получава по-големи отчисления.
Милен Митев е претенден да застане начело на БНР след бягството на Балтаков, който оваканти поста. Преди това той обаче бе уволнен от държавното радио заради шумна афера, тъй като именно Митев е лицето, съгласувало неправомерно договорите за доставка на ток със задни дати, без да е имал такива правомощия и ангажименти. Скандалът е огромен, тъй като по това време той не е щатен служител на радиото.
Впоследствие обаче уволненият от радиото юрист бе върнат в БНР за началник на чистачките и шофьорите именно от Андон Балтаков, като длъжността му е административен директор на БНР.
В момента специален отдел на прокуратурата разследва документите, подписани от Милен Митев по сигнал на членовете на Управителния съвет на БНР. Освин това по времето на бившия генерален директор на БНР - Александър Велев, Милен Митев е бил директор на правната дирекция. Самият Велев се оплака в СЕМ, че „неговият юрист” в лицето на Митев бил освободен от длъжност, след като конкурсът за шеф на радиото бе спечелен от Светослав Костов.
Сега пък Митев си е намерил лоби в лицето на "Музикаутор", чиято подкрепа ще насърчава с парични потоци към тях от държавния бюджет на радиото.
Преди дни изтече срокът за подаването на документи за нов генерален директор на БНР, след бягството на Балтаков в САЩ, срещу когото също се водеха дела заради неправомерното му допускане до конкурса и избиране.
Изобщо не е ясно как СЕМ ще проведе този конкурс при положение, че назначената в него нова членка в лицето на бившата шефка на пресцентъра на служебното правителство на Румен Радев - Соня Момчилова, няма право да заема нито предишната си, нито сегашната си длъжност, тъй като и в двата случая е била действащ собственик на фирма, което е строго забранено от закона.
Преди да катапултира авторката на "Ще ти скъса г.за" Момчилова в СЕМ, Радев изтегли оттам предишното си протеже Ивелина Димитрова, която ненадейно подаде оставка с мъгляви аргументи. След назначаването на Момчилова пък шефката на СЕМ Бетина Жотева обяви, че това е незаконно. По случая е сезирана и КПКОНПИ, както съобщи ПИК.
В тази ситуация до какъвто и избор да стигнат 5-те членки на СЕМ, той основателно може да бъде обжалван в съда от изгубилите, тъй като една от тях, а именно човекът на Румен Радев, заема мястото си противозаконно.
Очевидно обаче уволняваният и разследван Милен Митов се готви здраво да атакува поста, след като си намира лобисти в конфликт на интереси и им обещава парични постъпления от държавното радио срещу подкрепата им.