BG EN

Богатството на българина расте 4 пъти за десетилетие

Икономика

Богатството на българина расте 4 пъти за десетилетие

5077
на 15.05.2014
Богатството на българина расте 4 пъти за десетилетие
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

6,9 млрд. евро ще достигне финансовото богатство на българите през 2014 г. Това е близо 4 пъти повече спрямо 2004 г., когато е било около 7 млрд. евро, показват данни на УниКредит за страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Те бяха представени по време на годишната среща на ЕБВР във Варшава.

препоръчано

81% от богатството на българите е пари в наличност, които се държат в брой в различни валути или на депозити. 13 на сто се пада на инвестиции в пенсионни фондове, съобщи "Труд". Много малка част от спестените средства от домакинствата са вложени в застрахователни продукти, акции и др.

Прогнозата е, че задълженията на българите през 2014 г. ще останат почти същите като тези през миналата година - и като размер, и като структура. В края на 2013 г. задълженията са били 10,39 млрд. евро, с превес на потребителските кредити.

Прогнозата за тази година е дълговете да са на стойност от 10,38 млрд. евро, като делът на потребителските кредити ще бъде 56 на сто, а на жилищните - 44%. Данните на УниКредит показват още, че 780 млрд. евро е нетното финансово богатство на домакинствата от ЦИЕ към края на 2013 г. То се е увеличило близо два пъти за времето от 2004 г. до 2013 г. Въпреки това нетното финансово богатство на домакинствата спрямо БВП все още е около 1/4 в сравнение с развитите страни. За сравнение нетното финансово богатство на домакинствата в Австрия, Германия и Италия възлиза на 6,8 трлн. евро към края на 2013 г.

Според директора на УниКредит за ЦИЕ Джани Франко Папа богатството на домакинствата в региона ще продължи да догонва стандартите на западноевропейските страни. Двигател на ръста ще са спестяванията и инвестициите.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 88
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК